Lietuvos bankas
2021-06-30
11

Lietuvos bankas kviečia šalies finansų rinkos dalyvius prisidėti prie efektyvesnio ataskaitinių duomenų surinkimo ir iki 2021 m. rugsėjo 15 d. el. paštu [email protected] teikti savo pasiūlymus ir įžvalgas dėl galimų techninių ir procesinių sprendimų.

„Šiuo metu peržiūrime organizacijos duomenų valdymo praktiką ir kartu brėžiame ilgalaikius strateginius duomenų valdymo tikslus. Jų siekiant itin svarbus nuolatinis dialogas su pačiais duomenų teikėjais, todėl 2020 m. liepos mėn. vykdėme viešąją konsultaciją su šalies finansų rinkos dalyviais“, – sako Lietuvos banko Statistikos departamento direktorius Ramūnas Baravykas.

Atsižvelgdamas į šios konsultacijos metu rinkos dalyvių išsakytas problemas ir pateiktus siūlymus, Lietuvos bankas numato ataskaitinių duomenų surinkimo pertvarką. Ji bus įgyvendinama etapais iki 2025 m. Pertvarkos metu bus atliekami pakeitimai tiek organizacijos viduje, suformuojant vieno langelio principu veikiantį centralizuotą duomenų surinkimo padalinį, tiek naudojamų technologijų pakeitimai, atnaujinant duomenų surinkimo sistemas ir nuosekliai automatizuojant finansų rinkos dalyvių atskaitomybę.

Lietuvos bankas, atsižvelgdamas į Europos Sąjungos institucijų duomenų valdymo iniciatyvas, sieks nuosekliai judėti nuo agreguotų ataskaitų teikimo prie mikroduomenų. Tai leis ne tik didinti ataskaitinių duomenų surinkimo proceso efektyvumą ir gerinti duomenų kokybę, bet ir padės pamatus tolesnei duomenų valdymo pažangai rinkoje, pavyzdžiui, įdarbinant pažangias dirbtinio intelekto ir mašinų mokymosi technologijas.

2021 m. birželio mėn. Lietuvos banko atstovai susitiko su finansų rinkos dalyviais ir pristatė numatomus ataskaitinių duomenų teikimo pakeitimus, pažangą ir viziją. Siekdamas, kad nauji technologiniai sprendimai optimaliai atitiktų duomenų teikėjų galimybes, Lietuvos bankas kviečia finansų rinkos dalyvius prisidėti savo pasiūlymais ir įžvalgomis, taip pat dalyvauti duomenų surinkimo sprendimų bandomuosiuose projektuose. Atsiliepimų ir pageidavimų prisidėti prie bandomųjų projektų laukiama el. paštu [email protected] iki 2021 m. rugsėjo 15 d.

Ataskaitinių duomenų surinkimo pertvarka yra vykdoma kaip integrali Lietuvos banko duomenų valdymo brandos didinimo programos DAMAMA dalis. Lietuvos bankas, pasitelkdamas DAMAMA programą, per ateinančius ketverius metus planuoja įgyvendinti pakeitimus organizacijos duomenų valdysenos sąrangos, ataskaitinių duomenų surinkimo, duomenų saugojimo ir analizės srityse. 

Lietuvos bankas kviečia finansų rinkos dalyvius kartu tobulinti ataskaitinių duomenų teikimo procesą