Lietuvos bankas įspėja apie itin suaktyvėjusius finansinius sukčius
Lietuvos bankas fiksuoja istoriškai itin aktyvų finansinio sukčiavimo periodą, kai sukčiai itin plačiai bando išvilioti pinigus, todėl ragina gyventojus ir verslą būti atidžiais ir neatskleisti jautrių saugos ar mokėjimų kortelių duomenų.
„Stebime rekordiškai didelę finansinių sukčiavimų bangą. Šiuo metu sukčiai naudojasi pajamų deklaravimu ir aktyviai siunčia pranešimus gyventojams. Tikėtina, kad jie išliks itin aktyvūs artimiausiomis dienomis iki deklaravimo termino ir kurį laiką po jo. Užkirsti kelią sukčiavimui galima tik bendromis mokėjimo paslaugų teikėjų ir klientų pastangomis, todėl ypač svarbu, kad abi pusės neprarastų budrumo – mokėjimo paslaugų teikėjai tikrindami operacijas, o klientai – itin atidžiai elgdamiesi su savo mokėjimo kortelių ir prisijungimo prie bankinių sistemų saugos duomenimis“, – sako Lietuvos banko valdybos narys Simonas Krėpšta.
Šiuo metu stebimos suaktyvėjusios duomenų viliojimo (angl. phishing) atakos, kai atsiunčiamos žinutės su aktyviomis nuorodomis, nukreipiančiomis į suklastotus internetinės bankininkystės puslapius, ir prašoma suvesti prisijungimo prie el. bankininkystės ar kitus asmeninius duomenis.
Sukčiai gyventojus gali mėginti pasiekti el. laiškais, skambučiais, SMS žinutėmis, per socialinius tinklus, pokalbių programėles. Jie gali apsimetinėti valstybės institucijų ar finansų įstaigų atstovais. Naujausias pavyzdys – sukčiai, prisidengdami VMI vardu, siunčia gyventojams melagingus pranešimus apie mokesčių permokas, skolas ir siekia išvilioti elektroninės bankininkystės duomenis.
S. Krėpšta ragina mokėjimo paslaugas teikiančius bankus, kredito unijas, elektroninių pinigų ir mokėjimo įstaigas skirti sukčių atakoms sustiprintą dėmesį – visų pirma sustiprinti mokėjimų stebėseną užtikrinant maksimalią apsaugą vartotojams, tinkamai valdyti pinigų plovimo ir teroristų finansavimo riziką, atidžiai vertinti kliento pažinimo informaciją, periodiškai ją atnaujinti. Vertinant juridinius asmenis, būtina įsigilinti į jų veiklos pobūdį, valdymo struktūrą ir kitus svarbius aspektus.
Mokėjimo paslaugų klientams svarbu laikytis šių atsargumo priemonių:
Saugokite savo duomenis! Niekada neatskleiskite savo mokėjimo duomenų, jei patys neinicijuojate ir neketinate atlikti mokėjimo. Finansų įstaigos savo klientams niekada nesiunčia žinučių ar elektroninių laiškų su nuorodomis, kuriose prašo suvesti mokėjimų saugos duomenis. Tam, kad į Jūsų sąskaitą būtų pervestos lėšos, nereikia nei patvirtinti asmens tapatybę (nei Smart ID programėlėje, nei mobiliuoju parašu ar kodų generatoriumi), nei nurodyti specialaus trijų skaitmenų kodo, esančio ant Jūsų mokėjimo kortelės (CVV). Atminkite – jeigu sukčiai gaus šiuos duomenis, jie gaus ir prieigą prie Jūsų lėšų.
Neskubėkite! Niekada nespauskite el. laiškuose, SMS pranešimuose, pokalbių programėlėse nuorodų, jei nesate įsitikinę siuntėjo patikimumu.
Tikrinkite! Jeigu gauta žinutė pasirodė įtartina, eikite į oficialią finansų įstaigos ar institucijos interneto svetainę, prisijunkite prie savo paskyros ir patikrinkite, ar išties gavote pranešimą. Jeigu turite abejonių, susisiekite tik oficialiais kontaktais. Įspėjimus apie sukčiavimo būdus, patarimus, kaip apsisaugoti, skelbia ir valstybės institucijos, ir finansų rinkos dalyviai. Domėkitės šia informacija, dalykitės su draugais ir artimaisiais.
Lietuvos banko atliktas finansinio raštingumo tyrimas rodo, kad beveik keturi iš dešimties (39 %) gyventojų per pastaruosius trejus metus susidūrė su finansiniais sukčiais. Iš jų 6 proc. pateko į pinkles ir nukentėjo finansiškai, 33 proc. sukčių kėslus atpažino ir finansinės žalos išvengė.
2022 m. sukčiavimo atakų prieš bankų klientus mastas ir toliau augo, reikšmingai (3,5 karto) padaugėjo vartotojų ginčų su bankais dėl apgaulės būdu prarastų lėšų kompensavimo. Lietuvos bankų asociacijos duomenimis, pernai sukčiai išviliojo 12 mln. Eur (2021 m. – 10 mln. Eur).
Šiemet per pirmąjį ketvirtį Lietuvos bankas gavo daugiau kaip 1 000 įvairių kreipimųsi dėl finansinių paslaugų, nusiskundimai dėl sukčiavimo sudarė apie penktadalį.