Lietuvos bankas
2014-11-12
11

Visas Lietuvai numatytas eurų banknotų kiekis – 132 mln. vienetų, svoris – 114 tonų – saugiai pristatytas į Lietuvos banko saugyklas.

„Istoriškai didžiausia grynųjų pinigų siunta atgabenta į Lietuvą. Operacija įvykdyta saugiai ir sėkmingai. Eurų banknotai iš Lietuvos banko saugyklų Vilniuje ir Kaune jau pradėti skirstyti komerciniams bankams, iš jų jie tęs kelionę į prekybos bei paslaugų įmones ir galiausiai – kitų metų pradžioje pasieks šalies gyventojų pinigines. Vertiname itin sėkmingą bendradarbiavimą su operacijoje dalyvavusiais partneriais“, – sako Vitas Vasiliauskas, Lietuvos banko valdybos pirmininkas.

Banknotai iš Vokietijos trimis reisais Lietuvą pasiekė oro transportu. Dvi siuntos nugabentos į Lietuvos banko saugyklas Vilniuje, viena – į Kauną. Lydint banknotus iki saugyklų dalyvavo Policijos departamentas, Lietuvos policijos antiteroristinių operacijų rinktinė „Aras“, Kelių policija, teritoriniai policijos komisariatai, oro uostų apsauga, operacijai buvo pasiskolinti ir Valstybės sienos apsaugos tarnybos sraigtasparniai.

„Policija eurų atvežimui pradėjo ruoštis nuo tada, kai tapo aišku, kad Lietuva įsives eurą. Intensyviai dirbome kartu su Lietuvos banku. Šita operacija yra istorinė, ir tai yra ypač svarbus momentas ekonomikai. Kartu tai buvo didžiulis iššūkis policijai ir ji su tuo iššūkiu sėkmingai susidorojo“, – sako Saulius Skvernelis, Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministras.

Operacija vykdyta laikantis ypač griežtų saugumo reikalavimų. Visuomenė apie banknotų gabenimą negali būti įspėta iš anksto.

„Tokios operacijos planuojamos labai kruopščiai. Mūsų pareigūnai dalyvavo ne tik kaip kolonos, gabenančios banknotus, apsauga. Buvo pasitelkti ir snaiperiai, kurie vykdė apsaugą iš pastatų ir iš sraigtasparnių. Papildoma mobili pareigūnų grupė buvo pasirengusi reaguoti incidentų atveju“, – dalį operacijos detalių atskleidė Lietuvos policijos antiteroristinių operacijų rinktinės „Aras“ vadas Viktoras Grabauskas.

Nuo lapkričio 1 d. banknotai jau paskirstomi bankams, o nuo gruodžio 1 d. jie bus pradėti gabenti prekybininkams ir paslaugų teikėjams.

„Nors tai didelio masto logistinis procesas, jis yra pakankamai automatizuotas ir valdomas efektyviai. Reikia gerokai mažiau fizinio darbo, nei jo prireikė įvedant litą, kai Lietuvos banko tarnautojai tiesiog rankomis nešiojo maišus su būsimąja valiuta. Neabejojame, kad visas reikalingas euro įvedimui banknotų ir monetų kiekis komercinius bankus pasieks numatytu laiku“, – sako Lietuvos banko Grynųjų pinigų tarnybos euro projekto vadovas Gintautas Moška, dalyvavęs ir lito įvedimo procese.

Lietuvos bankas eurų banknotus skolinasi iš Vokietijos centrinio banko – Bundesbanko. Pagal sutartį jie bus jam grąžinti banknotus atspausdinus vienoje iš sertifikuotų Europos Sąjungos spaustuvių.

Lygiagrečiai Lietuvos bankas tęsia apsirūpinimą lietuviškomis eurų monetomis. Lietuvos monetų kalykla jas kaldina trimis pamainomis. Iš Lietuvos banko saugyklų nuo spalio pradžios monetos jau skirstomos bankams. Iš viso Lietuvos monetų kalykla nukaldins 370 mln. vienetų eurų monetų, jų svoris – 1 740 tonų.

in01labutis.jpg

Oro keliu į Lietuvą atgabentus eurus saugojo Lietuvos policijos antiteroristinių operacijų rinktinė „Aras“. Dainiaus Labučio nuotrauka

in02labutis.jpg

Konteineriai su eurų banknotais kraunami Vilniaus oro uoste. Dainiaus Labučio nuotrauka

in3martyno.jpg

Eurų banknotai krovininiais automobiliais atvežti į Lietuvos banko saugyklą Vilniuje. Martyno Ambrazo nuotrauka

in4kaune2labutis.jpg

Eurų banknotų siunta pasiekė Lietuvos banko saugyklą Kaune. Dainiaus Labučio nuotrauka

in5_kaunelabutis.jpg

Eurų banknotų pilnas konteineris perkeliamas į saugyklą Kaune. Dainiaus Labučio nuotrauka

Daugiau nuotraukų:

juosta.jpg