Lietuvos bankas
2011-09-23
  • 3141_imp_aukstutine_pilis_av100100.jpg
     
11

Šiandien Lietuvos bankas į apyvartą išleido 50 litų kolekcinę (proginę) sidabrinę monetą, kurioje pavaizduota didingą šalies praeitį menanti Vilniaus Aukštutinė pilis. Jos širdyje, Gedimino bokšte, visuomenei pristatyta moneta – dešimtoji iš monetų serijos, skirtos Lietuvos istorijos ir architektūros paminklams.

„Tai – šio projekto viršūnė, kurioje matyti grakšti praeities ir dabarties stilizuotų vaizdų sąsaja. Prasminga, kad ši moneta įamžina mūsų valstybės sostinės svarbiausią Vilniaus simbolį, plačiai žinomą pasaulyje“, – sakė Lietuvos banko valdybos narys, Pinigų projektavimo ir gamybos komisijos pirmininkas Audrius Misevičius.

Naujosios monetos autorius – talentingas monetų dailininkas, skulptorius Rytas Jonas Belevičius. Monetų konkursuose sėkmingai pradėjęs dalyvauti prieš gerą dešimtmetį jis (kaip autorius ar bendraautoris) jau yra sukūręs 15 monetų.

Šios serijos pirmosios monetos, skirtos Trakų salos piliai (2002 m.), Vilniaus katedrai (2003 m.), taip pat yra R. J. Belevičiaus skulptūrinė interpretacija, atlikta pagal dailininko Vlado Polikšos piešinius. Kaip autorius ar bendraautoris R. J. Belevičius prisidėjo kuriant penkias šios serijos monetas.

Preciziškai Lietuvos monetų kalykloje nukaldintas monetas lydi lankstinukas, jame pateikiama senosios Vilniaus architektūros žymaus tyrinėtojo dr. Napaleono Kitkausko parašyta išsami Aukštutinės pilies istorijos ir architektūros apžvalga.

„Tikimės, kad Aukštutinei piliai skirta moneta sulauks didelio visų besidominčiųjų kolekcinėmis monetomis, taip pat ir Lietuvos istorija, jos kultūra, dėmesio“, – sakė A. Misevičius.

Pasak jo, šiuo metu nėra ketinimų tęsti šią 50 litų sidabrinių monetų, skirtų Lietuvos istorijos ir architektūros paminklams, seriją. Ankstesnės serijos egzemplioriuose pavaizduota ir įamžinta Pažaislio kamaldulių vienuolyno ansamblis (2004 m.), Kernavė (2005 m.), Medininkų pilis (2006 m.), Panemunės pilis (2007 m.), Kauno pilis (2008 m.), Tytuvėnų architektūrinis ansamblis (2009 m.), Biržų pilis (2010 m.).

Pristatymo metu A. Misevičius priminė, kad spalio 1 d. sukaks 19 metų, kai sukurta Nepriklausomybę atgavusios Lietuvos nacionalinė pinigų sistema, ir talonai tapo laikinuoju piniginiu vienetu. Lietuvos istorinio pavadinimo pinigai litai į apyvartą išleisti 1993 m. birželio 25 d. Pirmoji Lietuvos banko kolekcinė (proginė) 10 litų moneta, skirta Stepono Dariaus ir Stasio Girėno skrydžio per Atlantą 60-osioms metinėms, nukaldinta 1993 m. iš vario ir nikelio lydinio. Vėliau pradėtos leisti monetos iš tauriųjų metalų – sidabro ir aukso. Lietuvos bankas jau yra išleidęs 70 pavadinimų kolekcines monetas ir 7 pavadinimų apyvartines progines monetas.

Naujausia moneta parduodama Lietuvos banko kasose Vilniuje (Totorių g. 2), Kaune (Maironio g. 25) ir Klaipėdoje (Naujoji Uosto g. 16). Šios monetos dėžutėje pardavimo kaina – 170 litų, be dėžutės – 150 litų. Monetos tiražas – 5 000 vienetų.

Daugiau informacijos