Lietuvos bankas
2021-12-23
11

Šalies komerciniams bankams bei jiems atstovaujančiai Lietuvos bankų asociacijai (LBA) įgyvendinant šiemet su Lietuvos banku pasirašytą memorandumą dėl grynųjų pinigų prieinamumo didinimo, sudaryta sutartis su infrastruktūros tiekėju. Projekto partnere tapo bendrovė „Worldline Lietuva“. Įvertinusi galimybes įrengti grynųjų pinigų išdavimo taškus įvairiose šalies vietovėse, ji iki 2022-ųjų liepos planuoja pastatyti 100 naujų bankomatų, kurių sąrašas bus publikuotas naujoje interneto svetainėje bankomatas.lt

„Susitarti dėl projekto įgyvendinimo eigos bei formalumų šiemet buvo itin svarbu, kad tiekėjas galėtų iš anksto užsisakyti reikalingą įrangą ir planuoti įgyvendinimą. Be to, diskusijų metu išsigrynino sprendimas visose vietovėse, kuriose leis techninės galimybės, įrengti būtent bankomatus, kaip gyventojams patogiausią grynųjų pinigų išdavimo būdą. Tad sutarties pasirašymas – reikšmingas žingsnis sėkmingai įgyvendinant mums visiems svarbią iniciatyvą“, – akcentavo dr. Eivilė Čipkutė, LBA prezidentė.

„Projektas ir toliau įgyvendinamas sklandžiai, ir jau yra aiškus naujų bankomatų tiekėjas. Tai reiškia, kad galės vykti praktiniai grynųjų pinigų prieigos vietų įrengimo darbai tam, kad iki kitų metų liepos 1 d. regionų gyventojai galėtų lengviau ir patogiau pasiimti pinigus iš sąskaitos“, – sakė Gediminas Šimkus, Lietuvos banko valdybos pirmininkas.

„Tai svarbus ir unikalus projektas, apjungiantis pagrindinius bankus ir kredito įstaigas Lietuvoje. Džiaugiamės galėdami prisidėti įgyvendinant bankomatas.lt projektą ir vertiname tai, kad partneriai pasitiki mūsų komandos patirtimi“, – komentuoja Zanda Brivule‑Jansone, „Worldline“ finansinių paslaugų padalinio vadovė Šiaurės ir Baltijos regionui.

Tikslus naujųjų bankomatų vietų sąrašas bus paskelbtas tiekėjui atlikus infrastruktūros plėtros galimybių vertinimą.

Visų memorandumą pasirašiusių finansų rinkos dalyvių klientai iš naujų bankomatų galės išsigryninti pinigų tokiomis pačiomis sąlygomis, kaip ir iš savo banko bankomatų. Bankomatai bus aiškiai pažymėti jų logotipais.

Planuojama, kad papildomi bankomatai iki kitų metų vidurio bus įrengti 100 šalies gyvenamųjų vietovių, kuriose bankomatų ar kitokių grynųjų pinigų išdavimo vietų šiuo metu nėra. Grynųjų pinigų prieigos taškų plėtra sutelkta į vietoves, kuriose gyvena iki 4 tūkst. gyventojų. Tad, įgyvendinus memorandumą, galimybė išsigryninti pinigus bus prieinama ne mažiau kaip 191 šalies mieste bei miestelyje.

Šiuo metu šalyje veikia 1 044 bankomatų, per 2200 „Perlo“ terminalų, grynųjų pinigų išdavimo paslauga teikiama ir bankų partnerių „Maxima“, „Iki“, „Rimi“ ir kitų parduotuvių kasose bei „Narvesen“, „Lietuvos spaudos“ kioskuose, iš viso – apie 4 000 taškų.

Šiemet birželį memorandumą pasirašę finansų rinkos dalyviai susitarė per vienerius metus užtikrinti, kad ne mažiau kaip 90 proc. Lietuvos gyventojų grynųjų pinigų išgryninimo vieta (bankomatas ar kita bankomatui lygiavertė vieta) būtų pasiekiama iki 10 km atstumu nuo gyventojų deklaruotos gyvenamosios vietos arba 99 proc. gyventojų – iki 20 km atstumu.

Bankomatų tinklo plėtrą bus galima stebėti interaktyviame Lietuvos banko sukurtame žemėlapyje.