Lietuvos bankas
2022-06-17
11

Birželio 28 d., centrinis bankas į apyvartą išleis kolekcinę monetą „Nėra planetos B, skirtą gamtos apsaugai. Šią monetą nuo birželio 20 d., 8.00 val., bus galima nusipirkti Lietuvos banko el. parduotuvėje monetos.lb.lt.  

10 eurų sidabro moneta – netradicinė, elipsės formos. Išleisdamas šią monetą Lietuvos bankas siekia atkreipti visuomenės dėmesį į klimato kaitos iššūkius ir gamtos apsaugos būtinybę.

Naujosios monetos averse – meninėmis priemonėmis atskleistas pagrindinis motyvas – Žemės planeta, nykstanti dėl neapdairaus, savanaudiško elgesio: planeta sunyks, jeigu žmonija neprisiims atsakomybės už ją. Monetos reverse – tuštuma ir simboliškas užrašas „Nėra planetos B“.

Sidabro moneta, kurios svoris 23,30 g, išleidžiama 2 750 vnt. tiražu. Monetos dizainą sukūrė dailininkas Egidijus Rapolis. Kolekcinės monetos nukaldintos UAB Lietuvos monetų kalykloje.

Monetą lydinčios skrajutės tekstą parašė klimatologas ir filosofas Silvestras Dikčius.

Vienas pirkėjas, pirkdamas kolekcinių sidabro monetų iš anksto ar monetos išleidimo dieną, galės jų nusipirkti ne daugiau kaip 1 vnt. Taip siekiama suteikti galimybę įsigyti monetų didesniam pirkėjų skaičiui.

Už kolekcinę monetą aplinkos apsaugos tematika prieš kelerius metus pasisakė visuomenė – Lietuvos banko interneto svetainėje vykusioje apklausoje savo balsus šiai temai skyrė 40 proc. balsavusiųjų. Monetos tema itin aktuali ir pačiam Lietuvos bankui. Su klimato kaita susijusių rizikų valdymas yra vienas iš Lietuvos banko 2022–2025 m. strateginių tikslų. Jo siekiama šiomis kryptimis – kad ir pats centrinis bankas, ir Lietuvos finansų sektorius taptų žalesni.