Lietuvos bankas
Kolekcinė moneta gamtos apsaugai

Nėra planetos B

Kolekcinė moneta

Pirmą kartą istorijoje galime modeliuoti ateitį. Gebame pamatuoti savo veiksmus, įstatyti juos į lygtis ir apskaičiuoti sistemos pokyčius. Pirmą kartą susiduriame su laike neįprastai išsiplėtusia grėsme. Mąstyti apie ateitį ir ją planuoti dešimtmečiais, kartomis ar net šimtmečiais mes neįpratę. Klimato kaita neturi vieno veido, tikslaus laiko, vietos ar ribos. Klimato kaita yra amžinas žmonijos palydovas, tik šį kartą ją pažadinome patys.

Iš geologinės praeities perspektyvos globalus klimatas dabar keičiasi žaibiškai. Kasdienėje žmogaus patirtyje šis kismas vis dar šliaužiančiai lėtas. Klimato mokslas skaičiuoja, kad, lyginant su priešindustriniu laikotarpiu, vidutinė Žemės temperatūra pakilo net 1,2 laipsnio. Kasdienybės žmogus tą „net“ be skrupulų pakeičia į „tik“ ir dar kartą save pateisina.

Kolekcinė moneta

Sukūrėme civilizaciją, priklausomą nuo iškastinio kuro. Pigi energija suteikė mums supergalių, bet viskas turi savo kainą. Per 150 metų sudeginome milijardus tonų anglies, naftos ir dujų. Anglies dvideginio kiekis atmosferoje dabar yra didesnis, nei buvo kada nors per paskutinius 800 000 metų. Šis kiekis toliau kasmet didėja.

Pigios energijos svaigulys stiprus ir mes nesugebame sustoti. Vis dar choleriškai stengiamės paversti žemės gelmių iškasenas judėjimu, elektra ir daiktais. Didžiulių papildomos energijos kiekių klimato sistema jau nebeabsorbuoja. Vandenynai prisotinti mūsų teršalų. Medžius, galinčius paimti dalį šiltnamio efektą sukeliančių dujų, praretinome ir toliau šienaujame, nes žodis „kirsti“ miškų naikinimo tempams apibūdinti jau nebetinkamas.

Kolekcinė moneta

Balansas beveik prarastas. Paryžiaus susitarime įvardytas 1,5 laipsnio globalios temperatūros pokytis, kurio susitarimu siekiama neviršyti, jau per arti. Mažai kas abejoja, kad ši riba bus peržengta per artimiausius du dešimtmečius. Niūresni scenarijai rodo, kad tai įvyks iki 2030-ųjų.

Antroji 2015-aisiais Paryžiuje įvardyta riba yra 2 laipsniai. Tai būvis, iš kurio į klimato pusiausvyrą jau nebegrįžtume. Atsidūrus už šios ribos gamtinių sistemų pokyčiai dar labiau stiprins vienas kitą ir kartu planetos šiltėjimą. Su dabartiniais taršos tempais judame mažiausiai link 2,7 laipsnio globalios temperatūros pokyčio iki šio šimtmečio pabaigos. Kas bus po 2100-ųjų, nediskutuojama. Vis dar tikimasi, kad klimato kaitą pavyks sustabdyti. Kai kalbama apie šansą ką nors pakeisti, įvardijama, kad galimybių langas atviras dabar. Po dešimtmečio bus vėlu.

Kolekcinė moneta

 

Nuo neatmenamų laikų klimatą valdė Žemės orbita, ašies polinkis arba ugnikalniai. Pasikeitus aplinkos sąlygoms mūsų protėviai tiesiog susikraudavo mantą ir judėdavo į kitas teritorijas. Dabar mūsų tiesiog per daug. Į kitas teritorijas taip lengvai nepateksime. Sirijos pabėgėlių krizė yra perspėjimas. Ją katalizavo užsitęsusi istorijoje nematyta sausra, kuri vėliau sukėlė neramumus šalyje. Ši krizė parodė, kaip šiuolaikiniame pasaulyje sudėtinga pabėgti nuo grėsmių.

Megalomaniški svaičiojimai apie kitų Saulės sistemos kūnų kolonizaciją skamba kaip romantiška nuotykių ieškančio berniuko svajonė. Visi puikiai supranta, kad realybėje nėra planetos B. Net jei kosminiai laivai kada nors išskleis bures Saulės vėjui link Marso ar Jupiterio palydovų, tai nebus didinga žmonijos kelionė į žvaigždes. Tai viso labo būtų saujelės išrinktųjų pabėgimas į atšiauresnį pasaulį nuo pabaisos, kurią patys pabudinome.

Klimato kaita yra egzistencinė žmonijos problema. Norėdami ją suvokti, turime išeiti už įprasto mums laiko suvokimo ir pragmatizmo. Tai tobulas galvosūkis. Turime pasikeisti dabar, kad ilgalaikis planas „žmonija planetoje Žemė“ nesužlugtų.

Kolekcinė moneta

 

Silvestras Dikčius

Piešinių autorius Aurimas Simanavičius

Monetos pavadinimas sutampa su Mike Berners-Lee knyga „Nėra planetos B“ (There is No Planet B)

 

Moneta „Nėra planetos B“, skirta gamtos apsaugai

Nominalas
10 eurų
Metalas
sidabras Ag 925
Skersmuo
45,90 x 47,10 mm (maksimalūs matmenys), netaisyklingos elipsės formos su aukšto reljefo sfera centre
Masė (svoris)
23,30 g
Monetos paviršiaus kokybė
PROOF-LIKE
Grafinio projekto autorius
Egidijus Rapolis
Monetos briauna
lygi
Kolekcinė moneta
Išleidimo data
2022 m. birželio 28 d.
Tiražas
2 750 vnt.
Monetos kaina
77,00 Eur (su PVM)
Moneta nukaldinta
Lietuvos monetų kalykloje

Informuojame, kad Lietuvos bankas niekam nesuteikė teisių lankstinukus naudoti kitais nei asmeniniais tikslais, juos tiražuoti ir komerciškai ar kitaip platinti. Tokia veikla be Lietuvos banko sutikimo pažeidžia teisėtus Lietuvos banko interesus.