Įmonės ima jausti ekonomikos augimo tempo lėtėjimą, tačiau daugelis ir toliau planuoja plėtrą
Naujausia Lietuvos banko įmonių apklausa rodo, kad daugėja įmonių, prognozuojančių eksporto ir paklausos augimo lėtėjimą. Daugiausia tai mažos ir vidutinės įmonės. Nepaisant to, reikšminga dalis apklaustų įmonių artimiausiu metu ketina ir toliau plėstis: trečdalis samdys naujų darbuotojų, pusė – didins atlyginimus.
„Darbo užmokesčio augimą įmonėse artimiausią pusmetį ir toliau labiausiai lems darbuotojų trūkumas, auganti paklausa ir sparti verslo plėtra. Dėl to kils ir kainos: darbo užmokesčio sąnaudoms didėjant ir paklausai neslūgstant, beveik pusė apklaustųjų ketina toliau didinti savo gaminamos produkcijos ar teikiamų paslaugų kainas“, – sako Lietuvos banko Makroprudencinės analizės skyriaus vyresnysis ekonomistas Petras Dubinskas.
Beveik pusė mažų ir vidutinių įmonių savo veiklą šiuo metu finansuoja vien vidaus ištekliais, mat turi sukaupusios pakankamai nuosavų lėšų, o paskolos, anot įmonių, – brangios. Daugiau kaip trečdalis mažų ir vidutinių įmonių jaučia alternatyvių finansavimosi šaltinių poreikį, mat tradicinių kredito įstaigų siūlomos finansavimo sąlygos įmonėms pastebimai griežtėja.
Beveik pusė apklaustų įmonių nurodė, kad skolinimo sąlygos verslui yra visiškai arba iš dalies apribotos. Ypač tą jaučia mažos ir paslaugas teikiančios įmonės. Tokią tendenciją patvirtina ir per metus penkiais procentais, iki 27 proc., išaugęs bendras atmestų paskolų paraiškų skaičius. Dar didesnis šuolis jaučiamas mažų įmonių segmente, kur atmestų kredito paraiškų skaičius per metus išaugo net trečdaliu. Įmonės teigia, kad kredito įstaigos savo neigiamų sprendimų tiesiog nemotyvuoja. Kitais atvejais kaip dažniausia paraiškos atmetimo priežastis nurodoma prasta įmonės finansinė būklė ir rizikinga bendra ekonominė padėtis.
Visą Lietuvos banko įmonių apklausos apžvalgą rasite Lietuvos banko svetainėje.