Lietuvos bankas
2023-02-06
11

Lietuvos bankas skelbia rekomendacijas įmonėms, kurios prekiauja arba ketina prekiauti savo akcijomis reguliuojamoje rinkoje. Jomis siekiama atkreipti dėmesį į svarbius teisinio reguliavimo momentus, kuriuos reikia deramai įvertinti. 

„Teisinis reguliavimas leidžia įmonėms prekiauti savo akcijomis. Dažniausiai jos superkamos, tačiau jei akcijos ir perkamos ir parduodamos, tai atsiranda plona riba ir ją peržengęs emitentas rizikuoja pažeisti taisykles, susijusias su piktnaudžiavimu rinka. Įvertinę Lietuvos praktiką, matome, kad emitentai nelabai linkę gilintis į šį klausimą, todėl akcentuojame, į ką reikia atkreipti dėmesį“, – sako Vaidas Cibas, Lietuvos banko Finansinių paslaugų ir rinkų priežiūros departamento direktorius.

Lietuvos banko duomenimis, nuo 2019 m. birželio 1 d. iki 2022 m. birželio 1 d., AB Nasdaq Vilnius reguliuojamoje rinkoje savomis akcijomis prekiavo septynios bendrovės. Dauguma jų savo akcijas pirko ir vėliau nepardavė, tačiau nė viena iš jų nesilaikė vadinamojo saugaus uosto sąlygų (jei emitentas supirkdamas akcijas laikosi Piktnaudžiavimo rinka reglamente nustatytų sąlygų dėl kainos, kiekio, laikotarpio ir kitų dalykų, nėra pagrindo įtarti jį piktnaudžiaujant rinka). Kilus įtarimų dėl galimo manipuliavimo rinka, buvo atliktas tyrimas dėl vienos iš bendrovių prekybos savomis akcijomis, nustatyta pažeidimų ir jai skirta bauda.

Nors teisės aktai nedraudžia emitentui prekiauti savo paties išleistomis finansinėmis priemonėmis, t.y. jas pirkti ir parduoti, tačiau toks sprendimas gali būti pateisinamas tik esant išskirtinėms aplinkybėms ir griežtai laikantis reikalavimų, kurie leistų iki minimumo sumažinti riziką dėl galimo neteisėto poveikio atitinkamų finansinių priemonių paklausai, pasiūlai, kainai ar kitiems rinkos veiksniams. 

Kai pats emitentas prekiauja savo išleistomis finansinėmis priemonėmis, jis visada turi daugiau ir naujesnės informacijos nei kiti investuotojai, todėl privalo užtikrinti, kad šiuo pranašumu nebūtų naudojamasi. Tai reiškia, kad visa su akcijų įsigijimu susijusi informacija turėtų būtų atskleista dar prieš pradedant prekybą. Be to, emitentas privalo atskleisti pakankamai informacijos ir prekybai vykstant, ir jai pasibaigus. 

Bendrovės, siekiančios įsigyti savo akcijų, visada turi imtis priemonių, kurios užtikrintų, kad toks sprendimas neturės įtakos finansinių priemonių kainai, o pats emitentas, pirkdamas savo akcijas, nedominuos kaip pirkėjas. Kitaip tariant, perkant savo akcijas, visada rekomenduojama laikytis ar bent jau deramai atsižvelgti į Piktnaudžiavimo rinka reglamente nustatytas sąlygas. Nors savaime minėtų sąlygų nesilaikymas nėra vertinamas kaip manipuliavimas rinka, jis gali kelti įtarimų dėl neteisėto manipuliatyvaus poveikio.

Visas rekomendacijas rasite čia.