Duomenų komentaras: Užimtumas ir nedarbas 2022 m. pirmąjį ketvirtį
Lietuvos darbo rinkoje panikos ženklų nematyti: tą rodo ir toliau po COVID-19 krizės gerėjantys darbo rinkos rodikliai (augantis užimtumas ir mažėjantis nedarbas).
Naujausius duomenis komentuoja Ekonomikos departamento ekonomistė Justina Zajankauskaitė.
Nedarbo lygis ir toliau mažėja gana stabiliai. 2022 m. pirmąjį ketvirtį nedarbo lygis (pašalinus sezono įtaką) šalyje sudarė 6,4 proc. ir buvo apie 0,6 proc. punkto mažesnis nei praėjusį ketvirtį ir maždaug 1,0 proc. punkto mažesnis nei fiksuotas prieš metus. Apie labai panašią darbo rinkos būklę signalizuoja ir registruoto nedarbo duomenys. Užimtumo tarnybos duomenimis, nedarbas Lietuvoje nuosekliai mažėja nuo praėjusių metų pradžios. Šių metų kovo mėn. šis rodiklis grįžo į mažesnį nei 10 proc. lygį ir siekė 9,7 proc. (žr. A pav.). Šiuo laikotarpiu į Užimtumo tarnybą kreipėsi apie 170 tūkst. žmonių, iš jų – apie 7 tūkst. nuo karo Ukrainoje pabėgusių ir darbo Lietuvoje ieškančių ukrainiečių.
Užimtųjų skaičiaus augimas šių metų pradžioje paspartėjo. Remiantis gyventojų užimtumo statistinio tyrimo duomenimis, 2022 m. pirmąjį ketvirtį užimtųjų skaičius šalyje buvo 2,1 proc. didesnis nei prieš metus (žr. B pav.). Šiuo laikotarpiu dirbančiųjų skaičius siekė apie 1 381 tūkst. ir buvo apie 5 tūkst. didesnis nei praėjusį ketvirtį, kai užimtumo augimo sparta šiek tiek sulėtėjo (fiksuotas nuosaikesnis 1,7 % metinis augimas dėl blėstančio žemos palyginamosios bazės efekto). Administraciniai „Sodros“ duomenys patvirtina, kad šiuo metu dirbančiųjų skaičius ir toliau auga. Metų pradžia pažymėta ir ukrainiečių integracija į Lietuvos darbo rinką: šiandien Lietuvoje jau dirba daugiau kaip 7 tūkst. nuo karo Ukrainoje pabėgusių žmonių.
Įžvalgos dėl prognozių. Pagal Lietuvos banko kovo mėn. atnaujintas makroekonominių rodiklių prognozes, šių metų nedarbo lygio ir užimtumo prognozės buvo peržiūrėtos ir padidintos. Prognozuojama, kad 2022 m. nedarbo lygis turėtų siekti 7,1, o užimtumo pokytis per metus turėtų sudaryti 1,0 proc.