Lietuvos bankas
2022-09-09
11

Prahoje, ES Tarybai pirmininkaujančios šalies sostinėje, rugsėjo 7–9 d. vyksta Europos finansinių paslaugų analizės centro „Eurofi“ aukšto lygio forumas. Iškart po jo – ir neformalus ES Ekonomikos ir finansų reikalų (ECOFIN) tarybos posėdis, jame kartu su kitų ES šalių finansų ministrais ir centrinių bankų vadovais dalyvauja ir Lietuvos banko valdybos pirmininkas Gediminas Šimkus. 

Neformalios ECOFIN tarybos bendros sesijos metu finansų ministrai ir centrinių bankų vadovai diskutuoja apie karo Ukrainoje ekonomines pasekmes Europoje, itin didelį dėmesį skirdami energetikos kainų poveikiui ekonomikai. „Bendromis pastangomis ieškome sprendimų, kaip sušvelninti rekordinių energijos kainų poveikį euro zonos šalių ekonomikai ir ką daryti toliau. Šis klausimas yra itin aktualus Lietuvai – jau dabar sąskaitos už elektrą slegia ne tik gyventojus, bet ir šalies verslą, pramonės įmones, kurių gamybos savikainoje energijos sąnaudos sudaro ženklią dalį“, – sako G. Šimkus.

„Eurofi“ aukšto lygio forume G. Šimkus dalyvauja diskusijų apie Europos strateginį savarankiškumą sesijoje. Lietuvos centrinio banko vadovas pabrėžia, kad finansų sektorius yra viena iš pagrindinių sričių, kurioje turi būti užtikrintas Europos strateginis savarankiškumas.

„Finansų ir realiosios ekonomikos sektoriai yra neatsiejami vienas nuo kito, todėl, neskatinant savarankiškumo abiejose srityse, negalima užtikrinti ES makroekonominio stabilumo ir atsparumo“, – sako G. Šimkus. Siekiant užtikrinti ES savarankiškumą finansų sektoriuje svarbu tiek gilinti kapitalo rinkų sąjungą, tiek užbaigti bankų sąjungos kūrimą.

Prahoje G. Šimkus susitinka su Europos Komisijos (EK) Generalinio direktorato, atsakingo už finansinį stabilumą, finansines paslaugas ir kapitalo rinkų sąjungą, vadovu John Berrigan. Susitikimo metu bus aptarti EK 2023 m. prioritetai ir darbotvarkė finansinių paslaugų srityje. G. Šimkus taip pat susitiks su VISA Europe, SWIFT, Citi bank vadovais.