Atsparumo sukčiavimui didinimas ir skaitmeninio finansinio raštingumo ugdymas su ES parama Lietuvoje ir Latvijoje
Šiandien pradedamas ambicingas projektas, kuriuo siekiama didinti Lietuvos ir Latvijos gyventojų skaitmeninį finansinį raštingumą ir atsparumą finansiniam sukčiavimui. Projekte dalyvauja Europos Komisija, Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO), Lietuvos ir Latvijos centriniai bankai, kiti finansų ir saugumo sektorių atstovai. Remdamosi EBPO atliktų tyrimų rezultatais ir rekomendacijomis suinteresuotosios šalys parengs ir įgyvendins efektyvius sprendimus.
Simonas Krėpšta, Lietuvos banko valdybos narys, akcentavo: „Lietuva yra Europos finansinių technologijų (FinTech) centras, kuriame plačiai teikiamos skaitmeninės paslaugos. Tačiau aukštas skaitmenizacijos lygis kelia naują iššūkį – kovą su finansiniu sukčiavimu. Pastebime vis didėjančią finansinio sukčiavimo bangą įvairiuose segmentuose. Vis dėlto tikime, kad aukšto lygio įvairių institucijų bendradarbiavimas, mokėjimo paslaugų teikėjų ir klientų budrumas bei novatoriškų sprendimų taikymas gali padėti suvaldyti šį iššūkį. Šiuo požiūriu Lietuvos bankas rengia nacionalinį veiksmų planą ir reguliariai teikia konkrečias gaires rinkos dalyviams, ypač mokėjimo paslaugų teikėjams, deda milžiniškas pastangas, kad padidintų visuomenės finansinio raštingumo lygį. Esame įsitikinę, kad šis Latvijai ir Lietuvai skirtas projektas, kuriuo siekiama didinti skaitmeninį finansinį raštingumą ir atsparumą finansiniams sukčiams, padės parengti konkrečius, praktiškus ir, svarbiausia, veiksmingus sprendimus.“
Susitikimą pradėjusi „Latvijas Banka“ tarybos narė Ilze Posuma pabrėžė: „Nuo 2020 m. finansinis sukčiavimas tapo rimtu iššūkiu ne tik finansų sektoriui, bet ir Latvijos gyventojams. Ieškodami būdų, kaip sustabdyti sukčiavimą, įgyvendinome įvairias veiklas ir surengėme keletą visuomenės švietimo kampanijų. Vis dėlto finansinis saugumas pasirodė esąs nemenkas iššūkis. Nerimą kelia ir žemas gyventojų skaitmeninis finansinis raštingumas, todėl labai vertiname galimybę įgyvendinti šį projektą kartu su pasaulinio lygio ekspertais, Latvijos ir Lietuvos finansų ir saugumo sektorių atstovais. Kartu parengsime planą, kuris padės efektyviau prisidėti prie atsparumo sukčiavimui didinimo ir gyventojų skaitmeninio finansinio raštingumo gerinimo.“
Projekto tikslas – parengti ir įgyvendinti veiksmų planą, kuris skatintų elgseną, didinančią Lietuvos ir Latvijos gyventojų finansinį saugumą, tvarumą ir gerovę. Daugiausia dėmesio bus skiriama visuomenės švietimui apie skaitmenines finansines priemones ir informuotumo apie sukčiavimo riziką didinimui, siekiant pagerinti elgseną ir įpročius, kad šios žinios būtų sklandžiai įpintos į kasdienį gyvenimą.
Europos Komisijos Struktūrinių reformų paramos generalinio direktorato Finansų sektoriaus ir galimybių gauti finansavimą skyriaus vadovė Laura Rinaldi pabrėžė šio projekto svarbą: „Tai pavyzdinė iniciatyva, susijusi su svarbiausiais ES prioritetais, t.y. kapitalo rinkų sąjunga ir perėjimu prie skaitmeninių technologijų. Nors finansų skaitmeninimas gali suteikti galimybių ir paskatinti augimą, tam reikia konkrečiai suprasti rizikas ir pritaikyti elgseną, kad būtų užtikrintas saugus naudojimasis. Europos Komisija taip pat palankiai vertina Latvijos ir Lietuvos pasirinktą bendradarbiavimo ir abipusio mokymosi požiūrį įgyvendinant projektą.“
EBPO direktoriaus pavaduotojas Antonio Gomes pabrėžė: „Remiantis EBPO/INFE (tarptautinis finansinio švietimo tinklas) 2023 tarptautinio suaugusiųjų finansinio raštingumo tyrimo duomenimis, 14 % suaugusiųjų Lietuvoje ir 18 % suaugusiųjų Latvijoje per dvejus metus iki tyrimo tapo finansinio sukčiavimo ar apgavysčių aukomis. Nors tai gali būti susiję su keliais veiksniais, šie duomenys rodo, kad reikia geresnio skaitmeninio finansinio raštingumo. EBPO tikimės bendradarbiauti su Latvija ir Lietuva renkant duomenis ir rengiant įrodymais pagrįstus veiksmų planus, skirtus skaitmeniniam finansiniam raštingumui gerinti, galiausiai siekiant suteikti vartotojams daugiau galių ir apsaugoti juos priimant finansinius sprendimus.“
Įgyvendinant projektą bus pradėtas kiekybinis suaugusiųjų skaitmeninio finansinio raštingumo tyrimas. Tyrimo metu bus gilinamasi į Lietuvos ir Latvijos gyventojų skaitmenines finansines žinias, elgseną ir požiūrį. Be to, pirmą kartą Lietuvoje ir Latvijoje bus atliktas kokybinis tyrimas, kuriame bus tiriami finansinio sukčiavimo aukų profiliai, jų patirtys ir sukčiavimo atvejams įtakos turintys veiksniai. Gautus duomenis analizuos EBPO ir jie bus panaudoti rengiant veiksmų planą.
Projektą įgyvendina EBPO, remiama Europos Sąjungos techninių paramos priemonių (TPP), kurios ES valstybėms narėms teikia specialiai pritaikytą techninę ekspertizę reformoms rengti ir įgyvendinti. TPP teikiama parama apima visą reformų procesą – nuo parengiamųjų ir projektavimo iki praktinio įgyvendinimo.
Projektas žada gerokai padidinti visuomenės finansinį saugumą, pagerinti jos gebėjimą nustatyti sukčiavimo riziką ir užkirsti jai kelią, taip sustiprinant Latvijos ir Lietuvos gyventojų finansinę gerovę.