Lietuvos bankas
Kolekcinė moneta

Berniukų ir jaunuolių choro „Ąžuoliukas“ įkūrėjui Hermanui Perelšteinui, minint šimtąsias gimimo metines

Kolekcinė moneta

Lakoniškiausia Hermano Perelšteino (1923–1998) biografija telpa į vieną sakinį – tai žmogus, įkūręs berniukų chorą „Ąžuoliukas“. Šie žodžiai bene tiksliausiai nusako šios nepaprastos asmenybės gyvenimo esmę ir prasmę.

Vien H. Perelšteino valios ir ryžto dėka atsiradęs „Ąžuoliukas“ jau seniai tapo vienu iš Lietuvos muzikinės kultūros simbolių. Be to, pats nenujausdamas H. Perelšteinas ėmė formuoti naują tradiciją: iki „Ąžuoliuko“ Lietuvoje per visą istoriją nebuvo nė vieno rimtesnio berniukų choro, o nuo 1959-ųjų per kelerius metus susibūrė net devyni.

Šio muziko ir pedagogo biografija tiktų kino filmui, tik kažin ar lengvai rastųsi režisierius, gebantis įveikti tokį sudėtingą ir vietomis itin niūrų scenarijų.

Hermanas Perelšteinas
Hermanas Perelšteinas
Fotografas Algis Palionis. Lietuvos centrinis valstybės archyvas
Kolekcinė moneta

1969 m. vasaros stovykla ties Vilniumi, Lauruose, rengiamasi pirmosioms gastrolėms į užsienį – Lenkiją
Fotografas Algimantas Brazaitis. Asmeninis Dariaus Krasausko archyvas

Kolekcinė moneta

 

Sovietų okupacija pražudė jo tėvus, o aštuoniolikametį Harį pasmerkė tremčiai už tūkstančių kilometrų nuo Kauno – miesto, kuriame prabėgo būsimojo chorvedžio vaikystė ir paauglystė. Penkiolika metų Sibire, po to muzikos studijos Vilniuje ir galiausiai 1959-ųjų rudenį tarsi iš niekur atsiranda berniukų choras. Praėjus viso labo penkeriems metams spauda H. Perelšteino berniukus jau vadina šaunuoliais ir žvaigždėmis, o netrukus „Ąžuoliukas“ tampa absoliučiai geriausiu Lietuvos choru.

Kad tai pavyko nuveikti žydui ir dar tremtiniui, reikėtų vadinti nepaprastu pasiekimu, nes sovietų Lietuvoje tokie žmonės gyveno paženklinti dviguba antrarūšio piliečio žyme. Nepaisant įvairių kliūčių, H. Perelšteinui pavyko „Ąžuoliuką“ paversti ypatingu kolektyvu – erdve, kurioje, kaip vėliau sakė vienas choristas, „sovietų valdžios nebuvo“.

Pats H. Perelšteinas niekuomet neafišavo to, ką galėtume vadinti disidentiškomis nuostatomis. Jo protestas prieš komunistinę ideologiją reiškėsi subtiliau – per choro repertuarą. Sovietinės stagnacijos metais „Ąžuoliukas“ atliko ne vieną „nepageidautiną“ kūrinį religiniais tekstais, o socializmą šlovinančių dainelių į koncertų programas įtraukdavo tik tuomet, kai tai būdavo absoliučiai neišvengiama. Tuo „Ąžuoliukas“ akivaizdžiai skyrėsi nuo daugumos kitų Lietuvos chorų.

 

Garsas apie dainuojančius H. Perelšteino berniukus kasmet sklido vis toliau. Be kita ko, 1976 metais choras sulaukė kvietimo dainuoti Baltuosiuose rūmuose švenčiant JAV įkūrimo 200-ąsias metines, tačiau Maskva nusprendė, kad žydo vadovaujamam kolektyvui iš Lietuvos negalima patikėti tokios garbės. Panašiai sužlugdytos ne vienerios „Ąžuoliuko“ gastrolės.

Vilniuje nedraugai kenkė H. Perelšteinui asmeniškai: rūpinosi, kad geriausio Lietuvos choro vadovui nebūtų suteiktas net docento vardas, o vienas valdininkas jam tiesiai į akis išrėžė, jog „Ąžuoliukui“ turėtų vadovauti nežydas.

Nenuostabu, kad 1979-ųjų pradžioje H. Perelšteinas pasijuto išsekintas kasdienės kovos už būvį. Rudenį emigravo į Niujorką pas brolį, dirbo pedagoginį darbą, buvo įkūręs berniukų chorą. Tačiau visa tai, kaip pats ne sykį rašė laiškuose, tik iš tolo priminė Lietuvoje likusius draugus, nuoširdų bendravimą, daugybės žmonių pagarbą ir didžiausią gyvenimo džiaugsmą – „Ąžuoliuką“.

Šiandien jo kūdikis – vienas ryškiausių vardų Lietuvos muzikinėje padangėje. Choras yra dainavęs įvairiausių žanrų ir epochų muziką – nuo renesanso motetų ir baroko oratorijų iki šiuolaikinių opusų ir džiazo. „Ąžuoliukas“ niekada specialiai nesiorientavo į pergales tarptautiniuose konkursuose, tačiau yra laimėjęs ne vieną apdovanojimą prestižiškiausiose Europos chorų varžybose. Gastroliavo daugelyje Europos šalių, Japonijoje, JAV ir Kanadoje.

Viskas prasidėjo 1959 metų rudenį Vilniuje, kai Hermanas Perelšteinas – tuomet trisdešimt šešerių – iš kelių mokyklų į pirmąją repeticiją surinko saujelę berniukų. Pirmasis jo įkurto kolektyvo pavadinimas neginčijamai poetiškas – Vilniaus automatinės telefonų stoties klubo berniukų choras.

Darius Krasauskas

  • Hermanas Perelšteinas
    Hermanas Perelšteinas
    Fotografas Eugenijus Šiško. Lietuvos centrinis valstybės archyvas
  • 1940 m. išduotame pase būsimajam chorvedžiui – septyniolika
    1940 m. išduotame pase būsimajam chorvedžiui – septyniolika
    Kauno regioninis valstybės archyvas
  • Vilniaus Arkikatedroje prieš koncertą, 1970 m.
    Vilniaus Arkikatedroje prieš koncertą, 1970 m.
    Fotografas nežinomas. Asmeninis Dariaus Krasausko archyvas
  • Maestro žodis prieš koncertą Rytų Vokietijoje, 1977 m.
    Maestro žodis prieš koncertą Rytų Vokietijoje, 1977 m.
    Fotografas Bernardas Vasiliauskas. Asmeninis Dariaus Krasausko archyvas
  • Daugelio atmintyje Maestro – neprilygstamas pedagogas, jautrus muzikas ir emocingas dirigentas
    Daugelio atmintyje Maestro – neprilygstamas pedagogas, jautrus muzikas ir emocingas dirigentas
    Fotografas Algimantas Žižiūnas. Lietuvos centrinis valstybės archyvas
  • „Žmoguje vertinu pirmiausia jo žmogiškas savybes, o ne išsilavinimą!“ (Maestro įrašas kitoje nuotraukos pusėje)
    „Žmoguje vertinu pirmiausia jo žmogiškas savybes, o ne išsilavinimą!“ (Maestro įrašas kitoje nuotraukos pusėje)
    Fotografas Algimantas Žižiūnas. Lietuvos centrinis valstybės archyvas

Moneta, skirta berniukų ir jaunuolių chorui „Ąžuoliukas“ jo įsteigėjo Hermano Perelšteino gimimo 100 m. sukakties proga

Nominalas
5 eurai
Metalas
sidabras Ag 925
Skersmuo
28,70 mm
Masė (svoris)
12,44 g
Monetos paviršiaus kokybė
PROOF
Grafinio projekto autorius
Egidijus Rapolis
Monetos briauna
su simboliais
Kolekcinė moneta
Išleidimo data
2023 m. lapkričio 15 d.
Tiražas
3 000 vnt.
Monetos kaina
60,00 Eur su PVM
Moneta nukaldinta
UAB „Lietuvos monetų kalykloje“

Informuojame, kad Lietuvos bankas niekam nesuteikė teisių lankstinukus naudoti kitais nei asmeniniais tikslais, juos tiražuoti ir komerciškai ar kitaip platinti. Tokia veikla be Lietuvos banko sutikimo pažeidžia teisėtus Lietuvos banko interesus.