Lietuvos bankas

Nekilnojamojo turto (NT) rinką sudaro gyvenamosios ir komercinės paskirties rinkos. Aktyvus statybų sektorius veikia įmonių plėtrą ir darbo vietų skaičių, kartu netiesiogiai veikdamas gyventojų vartojimą ir visą šalies ekonomiką. Tačiau niekas negali būti užtikrintas, kad kainos ir aktyvumas NT rinkoje tik augs. Lietuvos bankas siekia tvaraus NT rinkos indėlio į šalies finansų sistemos stabilumą ir ekonomiką.

Lietuvos bankas daro įtaką NT rinkai veikdamas paskolų teikimo sąlygas ir standartus nustatydamas atsakingojo skolinimo nuostatus ir anticiklinio kapitalo rezervą. Šiems sprendimams priimti būtina išsami analizė, todėl Lietuvos banko ekonomistai rengia reguliarias apžvalgas ir apklausas, kuriose įvairiais aspektais nagrinėja padėtį NT rinkoje ir jos tendencijas.

[[#ex]]

Naujausi rodikliai

Būsto kainų pokytis per metus

Šaltiniai: Lietuvos statistikos departamentas.

Paskutinė duomenų atnaujinimo data: 2024-06-17
XLSX

Būsto įperkamumo indeksas

Šaltiniai: Lietuvos banko skaičiavimai.

Paskutinė duomenų atnaujinimo data: 2024-06-17
XLSX

 


Pasikartojančių sandorių būsto kainų indeksas (PSBKI)

Pasikartojančių sandorių būsto kainų indeksas (PSBKI) rodo būsto kainų pokyčius ir Lietuvos banko yra skaičiuojamas taikant pakartotinio pardavimo metodą – skaičiuojant naudojami mažiausiai du kartus parduoto to paties būsto kiekvieno sandorio duomenys. Ataskaitinio laikotarpio būsto kaina yra lyginama su anksčiau įvykusio sandorio to paties būsto kaina. Kadangi lyginamas tas pats būstas, automatiškai atsižvelgiama į specifines būsto charakteristikas – tokias kaip būsto vieta, aukštas, vaizdas pro langą, kambarių išdėstymas ir kt. Tai leidžia išvengti kitų šiuo metu skelbiamų būsto kainų indeksų trūkumų, kai lyginami ne tų pačių, o panašių savo savybėmis būstų sandoriai.

[[#ex]]

Paskutinė atnaujinimo data: 2020-09-25