Lietuvos bankas
2015-12-18
11

Šiandien Vilniaus centre, prie Lietuvos banko pastato, iškilmingai atidengtas paminklas pirmajam Lietuvos banko valdytojui Vladui Jurgučiui. Paminklas nulietas iš išlydytų 50 lito centų monetų vario, cinko ir nikelio lydinio, jam sukurti prireikė apie 75 tūkstančių tokių monetų. Tai pirmasis ir vienintelis biustas Lietuvoje, pagamintas iš išlydytų monetų.

„Šis paminklas primins mūsų valstybei garbingai tarnavusį piniginį vienetą Litą ir išreikš mūsų pagarbą profesoriui Vladui Jurgučiui – pirmajam Lietuvos banko valdytojui, kuris daug prisidėjo užtikrinant tarpukario Lietuvos pinigų stabilumą, lito įtvirtinimą šalies ūkyje, jo dėka litas tapo viena stipriausių tuometinių valiutų. V. Jurgutis sustiprino ir patį Lietuvos banką kaip valstybės instituciją, kurios tradicijas tęsiame ir dabar. Paminklas iš litų yra simbolinė padėka Lietuvos pinigų sistemos pirmtakams“, – sakė Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas.

paminklo_v_jurguciui_atidengimas.jpg

Tomo Lukšio (BFL) nuotrauka.

Jis padėkojo Vlado Jurgučio paminklą sukūrusiam skulptoriui Gediminui Piekurui, kuris yra sukūręs skulptūrų, stovinčių Vilniaus viešosiose erdvėse.

2_skulpturos_autorius_gediminas_piekuras.jpg

Skulptorius Gediminas Piekuras. Tomo Lukšio (BFL) nuotrauka.

Naujuoju sostinės architektūriniu akcentu prie Lietuvos banko pastato pasidžiaugė Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius, dalyvavęs paminklo atidengimo ceremonijoje.

1_vitas_vasiliauskas_ir_remigijus_simasius.jpg

Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas ir Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius. Tomo Lukšio (BFL) nuotrauka.

Vlado Jurgučio biustas stovi ant kolonos, ant kurios pavaizduoti tarpukario Lietuvos ir dabartinių laikų litų monetų vaizdai. Taip kolona simboliškai jungia pirmosios Lietuvos Respublikos ir dabartinės Lietuvos pinigų istoriją, kurioje įrašytas ir Vlado Jurgučio vardas.

skulpturos_kolona.jpg

Tomo Lukšio (BFL) nuotrauka.

Iš vario, cinko ir nikelio lydinio, kuris naudotas 50 lito centų monetoms kaldinti, paminklui sukurti panaudota apie 450 kg monetų. Biustą nuspręsta daryti iš didesnio nominalo, 50 lito centų monetų, kad naudojant mažesnį monetų kiekį būtų paprasčiau išlieti biustą ir postamentą.

renginio_akimirka.jpg

Renginio akimirka. Tomo Lukšio (BFL) nuotrauka.

3_mokytojai_loretai_stonienei_iteikiama_sumazinta_skulptura.jpg

 Palangos Vlado Jurgučio pagrindinės mokyklos istorijos mokytojai, muziejaus vedėjai Loretai Stonienei Vitas Vasiliauskas įteikia sumažintą Vlado Jurgučio skulptūros kopiją. Tomo Lukšio (BFL) nuotrauka.

Vladas Jurgutis – viena iškiliausių tarpukario Lietuvos asmenybių, politikas, mokslininkas, pedagogas, talentingas finansininkas, nuo Lietuvos banko veiklos pradžios ir nacionalinės valiutos lito išleidimo į apyvartą septynerius metus (1922–1929 m.) vadovavęs mūsų šalies centriniam bankui – Lietuvos bankui – ir visai šalies pinigų politikai. Tuometinei Lietuvos pinigų sistemai jis sukūrė tvirtus pamatus.

Vlado Jurgučio nuopelnams Lietuvos bankininkystei pabrėžti Lietuvos bankas yra įsteigęs Vlado Jurgučio premiją. Šiemet ji skirta septintą kartą. Lietuvos bankas taip pat yra įsteigęs Vlado Jurgučio stipendiją. Ji kiekvienais metais skiriama geriausiai studijuojantiems dviem Lietuvos Respublikos universitetų dieninio skyriaus bankininkystės ir finansų specialybės studentams.