V. Vasiliausko kalba ES Dvynių programos projekto atidarymo renginyje
Lietuvos banko valdybos pirmininko Vito Vasiliausko įžanginė kalba Europos Sąjungos Dvynių programos projekto, skirto Ukrainos nacionaliniam bankui, atidarymo renginyje.
Vertimas iš anglų k., tekstas nėra kalbos nuorašas
Gerbiamieji p. Sologub, p. Gajęcka,
Gerbiamoji p. Allio,
Gerbiamieji ambasadoriai, projekto dalyviai, ponios ir ponai,
Džiaugiuosi man tekusia garbe kreiptis į Jus šiame Dvynių projekto, skirto Ukrainos nacionaliniam bankui (UNB), atidarymo renginyje.
UNB ir Lietuvos bankas intensyviai bendradarbiauja jau gana ilgą laiką. Metams bėgant užmezgėme glaudžius ir ilgalaikius profesinius ir netgi asmeninius ryšius.
Sakyčiau, kad šie ryšiai užsimezga lengvai ir natūraliai – ir ne tik tarp mūsų institucijų, bet ir tarp mūsų žmonių. Mus sieja bendra abiejų tautų patirtis, bendra istorinė ir geopolitinė raida.
Pastaraisiais metais Ukrainos visuomenė vis labiau domisi Ukrainos istorijos laikotarpiu, susijusiu su Lietuvos Didžiąja Kunigaikštyste. Šis laikotarpis yra iš naujo atrandamas, plačiai tiriamas ir neretai laikomas demokratinio tautų sambūvio pavyzdžiu.
Iš tiesų, Kunigaikštystėje gimė mūsų bendra regioninė tapatybė. Jei man reiktų išsirinkti istorinę asmenybę, kuri geriausiai įkūnija šią bendrą tapatybę, tai tikriausiai būtų Konstantinas Ostrogiškis, ukrainietiškai – Kostjantyn Ostroz'kyj. Vakarų Ukrainoje gimęs, atsidavęs ortodoksas, lojalus katalikui monarchui, jis buvo Lietuvos Didysis etmonas, vyriausiasis Kunigaikštystės ginkluotųjų pajėgų vadas. Kai kuriais atvejais K. Ostrogiškis vadovavo ir Lenkijos, ir Lietuvos kariuomenėms. Moderniais laikais jo vardu buvo pavadinta bendra Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos brigada.
K. Ostrogiškio palikimas yra vienas iš daugelio aspektų, siejančių ukrainiečius ir lietuvius. Šiais laikais mūsų bendras naratyvas ir kultūriniai ryšiai padeda mums geriau suprasti vieniems kitus.
Šis supratimas pasireiškia praktiniu ir abipusiai naudingu bendradarbiavimu. Po sėkmingos integracijos į Europos Sąjungą (ES) ir NATO Lietuva aktyviai padeda Ukrainai jos kelyje į euroatlantinę integraciją.
Vienas svarbus indėlis šiame Ukrainos kelyje yra Lietuvos dalyvavimas ES Dvynių projektuose, kuriais siekiama skatinti ES ir Rytų partnerystės valstybių viešojo sektoriaus institucijų bendradarbiavimą.
Šie projektai galbūt ir nėra revoliuciniai, bet jie duoda apčiuopiamų rezultatų. ES ir Ukrainos asociacijos susitarimas įpareigoja Ukrainą įgyvendinti reformas, susijusias su ES acquis communautaire. Tam būtina pažanga ekonomikos, teisės ir politikos srityse.
Dvynių projektai padeda pasiekti būtent tai: jie padeda Ukrainoje sukurti demokratiškesnę ir atviresnę ekonomiką. Šie projektai visuomet yra naudingi abiem šalims: juos įgyvendinant institucijos keičiasi žiniomis, o ne jas perduoda, todėl visi dalyvaujantieji gali praplėsti savo akiratį.
Visa tai būdinga ir Dvynių projektui, skirtam Ukrainos nacionaliniam bankui. Tai žinių dalijimosi misija, kuri padės Ukrainai įgyvendinti savo europinius siekius.
Ponios ir ponai,
Prezidento R. Reigano žodžiais tariant, UNB yra spindintis miestas ant kalvos, kurio švyturio šviesa yra orientyras laisvę mylintiems Ukrainos žmonėms. Ir aš tikrai neperdedu. Negalima neįvertinti jo, kaip nepriklausomo ir skaidraus centrinio banko, užtikrinančio kainų ir finansinį stabilumą, pasiekimų, profesionalumo ir atsidavimo. UNB bendradarbiavimas su tarptautinėmis finansų institucijomis, įskaitant Tarptautinį valiutos fondą, padėjo Ukrainai siekiant didesnio stabilumo ir klestėjimo ateityje. Nuo bankų sektoriaus reformų iki esminės vidinės centrinio banko pertvarkos – UNB meistriškai laviravo dažnai neramiuose vandenyse, taip įgydamas partnerių ir stebėtojų iš viso pasaulio pasitikėjimą.
Todėl 2019 m. UNB suteiktas prestižinis „Central Banking“ skaidrumo apdovanojimas buvo iš tiesų užsitarnautas. UNB kultūra, vertybės ir atvirumas, jo atsakomybė ir aiški komunikacija padėjo jam užsitikrinti sunkiai įgytą suinteresuotųjų šalių ir visuomenės pasitikėjimą.
Šiandien UNB ir toliau įsitvirtina tarptautinėje centrinių bankų bendruomenėje. Sveikinu Ukrainos nacionalinį banką neseniai tapus Tvarios bankininkystės tinklo ir Žalesnės finansų sistemos kūrimo tinklo nariu. Tai rodo UNB įsipareigojimą kurti tvaresnę ir žalesnę finansų sistemą.
Todėl galiu nuoširdžiai pasakyti Lietuvos banko vardu, kad mums garbė ir privilegija dirbti kartu su UNB šiame projekte. Esu įsitikinęs, kad Dvynių projektas bus kokybiškai naujas mūsų centrinių bankų bendradarbiavimo etapas, leisiantis pasiekti konkrečių rezultatų projekto srityse.
Ponios ir ponai,
Aš taip pat norėčiau padėkoti šiam projektui vadovaujantiems kolegoms iš Lenkijos nacionalinio banko – institucijos, kuri yra pačioje centrinių bankų lygos viršūnėje. Būtent jų dėka Lietuvos bankas aktyviau įsitraukė į techninės pagalbos projektus. Dvynių projektas su Ukrainos nacionaliniu banku mums yra antrasis toks projektas. Taip pat tai antrasis projektas, kuriame, kaip jaunesnysis partneris, dirbame kartu su Lenkijos nacionaliniu banku. Abiem atvejais negalėtume tikėtis labiau kompetentingų ir profesionalių komandos narių nei mūsų kolegos iš Lenkijos.
Baigdamas noriu palinkėti mums visiems sėkmingo ir įdomaus renginio šiandien ir produktyvaus bendradarbiavimo ateityje. Tikiuosi greitai pamatyti jus visus gyvai, kai pagaliau pandemija liks tik blogas prisiminimas.
Дякую!