Lietuvos bankas
2024-01-19
11

Investicinio gyvybės draudimo (IGD) sutartis yra pasirašę 420 tūkst. Lietuvos gyventojų – tiek kartu sudėjus gyvena Kaune ir Šiauliuose. Tačiau šio produkto galimą naudą, tinkamumą sau ir rizikas pasveria toli gražu ne kiekvienas. Dėl šios priežasties Lietuvos banko (LB) Finansinio raštingumo centras pradėjo mėnesį truksiančią informavimo kampaniją – ja siekiama padėti gyventojams geriau suprasti šį finansinį produktą.

„Įsigilink, apgalvok ir tik tada nuspręsk – tokiu šūkiu visą mėnesį kviečiame domėtis informacija, kad norintieji įsigyti IGD gerai žinotų, ką perka. IGD turi ir privalumų, ir trūkumų, todėl svarbu, kad gyventojas žinotų visas rizikas ir turėtų adekvačius lūkesčius. Siekiame, kad gyventojai palygintų skirtingų draudikų pasiūlymus, įsigilintų į taikomus atskaitymus, investavimo kryptis, grąžą ir pasirinktų jų poreikius atitinkantį produktą“, – sako dr. Viktorija Dičpinigaitienė, LB Finansinio raštingumo centro vadovė.

LB užsakymu atliktos apklausos parodė, kad beveik pusė respondentų pasitiki gyvybės draudimo bendrovėmis, tačiau pats IGD yra viena iš mažiausiai suprantamų draudimo rūšių. Praėjusių metų pradžioje atliktas slaptojo pirkėjo tyrimas parodė, kad gyventojams IGD neretai siūlomas tinkamai neatsižvelgus į jų poreikius, o tai gali lemti ir finansinius nuostolius. Pavyzdžiui, gyventojai neįsigilina, kad, atsižvelgiant į pasirinktą produktą ir draudiką, atskaitymai per 30 metų gali sudaryti nuo 20 iki 51 proc. sumokėtų įmokų, o sukaupta suma sutarties pabaigoje gali būti mažesnė net ir už sumokėtas įmokas.

„Pirmiausia visus, kurie svarsto įsigyti IGD, kviečiame neskubėti ir susipažinti su šiuo produktu – atnaujinome informaciją LB interneto svetainėje. Be to, visą mėnesį informuosime apie svarbius šio finansinio produkto aspektus LB socialiniuose tinkluose. O svarbiausius patarimus, į ką derėtų atkreipti dėmesį svarstant apie IGD, galima sužinoti internetinio seminaro vaizdo įraše“, – sako dr. V. Dičpinigaitienė.

Taip pat galima atlikti testą ir pasitikrinti savo žinias apie IGD.

LB duomenimis, IGD sutarčių Lietuvoje 2021 m. sudaryta beveik 50 tūkst., 2022 m. – 51 tūkst., o pernai per 11 mėn. – 38,2 tūkst. Iš viso galiojančių IGD sutarčių 2023 m. lapkričio 30 d. buvo 420 990.