Lietuvos bankas
2023-06-27
11

Vaizdo tinklaraštininkas Paulius Mikolaitis – Paul de Miko – prieš pusmetį sulaukė laiško, kuriame buvo kaltinamas veikomis, susijusiomis su pornografiniu turiniu, ir kitais nusikaltimais bei raginamas kuo skubiau susisiekti su laišką atsiuntusia institucija. Laimei, tinklaraštininkas buvo atidus ir neužkibo ant sukčių kabliuko. Tačiau panašios duomenų viliojimo atakos Lietuvoje pastaraisiais metais itin dažnos, o nukentėjusiųjų skaičiuojama šimtais.

Lietuvos banko vyresnioji teisininkė Miroslava Kryštul primena, kad per pirmąjį ketvirtį Lietuvos bankas gavo daugiau kaip 1 000 įvairių kreipimųsi dėl finansinių paslaugų, o nusiskundimai dėl sukčiavimo sudarė apie penktadalį jų.

„Sukčiavimo atakų prieš bankų klientus mastas praėjusiais metais ir toliau augo. Lietuvos banko duomenimis, net 3,5 karto padaugėjo vartotojų ginčų su bankais dėl apgaulės būdu prarastų lėšų kompensavimo. Lietuvos bankų asociacijos duomenimis,  sukčiai pernai išviliojo 12 mln. eurų. Tai yra dviem milijonais daugiau nei 2021 metais“, – teigia M. Kryštul.

Duomenų viliojimas yra bene vienas dažniausių Lietuvoje sukčiavimo būdų, kai siunčiamos suklastotos SMS, pokalbių programėlių („WhatsApp“, „Viber“ ar kt.) žinutės arba elektroniniai laiškai, primenantys finansų įstaigų, teisėsaugos institucijų ar kitų subjektų pranešimus. Taip siekiama gauti interneto banko prisijungimo, kitus konfidencialius duomenis, patvirtinti apgaule atliekamus lėšų pervedimus ir panašiai.

Paplitęs ir susirašinėjimo elektroniniu paštu perėmimas, kai sukčiai apsimeta banko sąskaitos numerį norinčiais patikslinti verslo partneriais.

Sukčiai gali prisistatyti finansų įstaigų, teisėsaugos institucijų atstovais, siuntų pristatymo bendrovės darbuotojais, įmonės, kurioje dirbate, vadovu, verslo partneriu, pirkėju, pardavėju ar panašiai. Siekdami išvilioti duomenis sukčiai gali susisiekti telefonu, elektroniniu paštu, SMS žinutėmis, per „WhatsApp“, „Viber“ ar kitas pokalbių programėles.

Sukčių siunčiamuose pranešimuose raginama tuoj pat atsakyti į skubų ar grasinantį pranešimą arba imtis tam tikrų veiksmų: paspausti pateiktą nuorodą ir taip atblokuoti sąskaitą, patvirtinti gaunamą mokėjimą. Skubiai neatsakius arba nesiėmus nurodytų veiksmų, grasinama teisinėmis pasekmėmis: uždaryti banko sąskaitą, paduoti į teismą, areštuoti turimą turtą.

„Panašią situaciją matome ir vaizdo tinklaraštininko Pauliaus Mikolaičio vaizdo siužete. Galima pasidžiaugti, kad visuomenei žinomi veidai įsitraukia į visuomenės švietimą ir kuria turinį tokiomis aktualiomis temomis, kaip duomenų viliojimas. Savo vaizdo įraše tinklaraštininkas puikiai demaskuoja sukčius. Dalijimasis tokiomis asmeninėmis istorijomis taip pat didina visuomenės budrumą“, – aiškina teisininkė. 

Svarbu prisiminti, kad atliekant sukčių nurodytus veiksmus – jungiantis prie neaiškios kilmės puslapių, atnaujinant banko duomenis, visada prašoma interneto banko prisijungimo arba kitos asmeninės informacijos. 

Duomenys gali būti viliojami ir siunčiant pranešimus apie neva gautą paveldėjimą arba loterijos laimėjimą.

Sukčių siunčiamuose pranešimuose dažnai pasitaiko gramatikos, rašybos, logikos klaidų. Įtarimų gali kelti siuntėjų elektroninio pašto adresų ir pateikiamų nuorodų autentiškumas (nurodomas ne visas banko pavadinimas, įterpiama skaičių arba kitų raidžių), elektroninio laiško priedai dažnai būna keisto formato ar pavadinimo dokumentai.

Vasarą, kai atostogaujame ir esame itin atsipalaidavę, labai lengva užkibti ant sukčių kabliuko. Raginame visus būti itin atidžius, nes sukčiai neatostogauja.Visais atvejais pirmiausia susipažinkite su informacija ir nepriimkite skubotų sprendimų. Niekam neatskleiskite savo mokėjimo priemonių prisijungimo duomenų, nespauskite elektroniniu paštu, SMS ar pokalbių programėlėmis siunčiamų įtartinų nuorodų, neskubėkite reaguoti į gąsdinančias žinutes ar skambučius, kuriais pranešama apie užblokuotas paskyras, sąskaitas“, – perspėja M. Kryštul.

Lietuvos banko Finansinio raštingumo centras, siekdamas atkreipti atostogų ritmu jau gyvenančių žmonių dėmesį į augantį sukčiavimo mastą, pradėjo informacinę vasaros kampaniją. Jos tikslas – priminti, kokių sukčiavimo tipų esama, kaip juos atpažinti ir kaip užtikrinti savo pinigų bei duomenų saugumą. Kampanija organizuojama kartu su informacine partnere LRT.

„Prisijaukink budrumą – sukčiai neatostogauja!“ Tokiu šūkiu visą mėnesį vasarotojai kviečiami domėtis, kaip atpažinti sukčiavimo būdus, ką daryti, kad nepakliūtume į sukčių pinkles, ir ko imtis, jei visgi užkibome ant sukčių kabliuko. Kampanijos simbolis – personifikuota akis, simbolizuojanti žmonių budrumą. Ji tarsi įspėja apie grėsmę netekti pinigų ar asmens duomenų. 

Daugiau informacijos apie tai, kaip išvengti sukčių pinklių, rasite Lietuvos banko interneto svetainėje https://www.lb.lt/lt/sukciavimas.

Primena apie pavojus skaitmeninėje erdvėje: kaip atpažinti sukčių pinkles?