Lietuvos bankas
2015-12-09
  • Fotolia_76920948_Subscription_Monthly_M.jpg
     
11

Šiandien įsigaliojančios Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) dėl tarpbankinių mokesčių už kortele grindžiamas mokėjimo operacijas nuostatos sudaro sąlygas prekybininkams su bankais susitarti dėl geresnių mokėjimo kortelių aptarnavimo sąlygų. Lietuvos banko vertinimu, dėl reikšmingai sumažinto tarpbankinio mokesčio prekybininkai turi galimybę išsiderėti mažesnę galutinę kainą ir per metus sutaupyti iki 20 mln. eurų.

„Pasikeitusios mokėjimo kortelių priėmimo sąlygos ir sumažėsiantis bankams mokamas mokestis už kortelių aptarnavimą turėtų paskatinti prekybininkus plėsti kortelių skaitytuvų tinklą, o tai būtų patogu vartotojams. Tačiau tai neįvyks automatiškai: jei prekybininkai nerodys iniciatyvos, sumažėję tarpbankiniai mokesčiai gali būti tiesiog atsverti padidėjusia banko marža. Todėl raginame prekybininkus kreiptis į savo banką dėl sutarties sąlygų peržiūrėjimo ir palankesnių įkainių nustatymo“, – sako Lietuvos banko valdybos narys Marius Jurgilas.

Nuo šiandien tarpbankinis mokestis debeto kortelėmis turi būti ne didesnis kaip 0,2, o kredito kortelėmis – ne didesnis kaip 0,3 proc. operacijos vertės.

schema1_copy.jpg

Tarpbankinis mokestis – tai prekybininko banko už kiekvieną mokėjimą kortele mokamas mokestis kortelę išleidusiam bankui ir sudaro dalį prekybininkų bankams mokamo komisinio atlyginimo.

Nuo šiandien bankai taip pat privalo teikti detalias ataskaitas apie įvykdytas mokėjimų kortelėmis operacijas, jose turi būti nurodyta prekybininko sumokėtas komisinis atlyginimas už kiekvieną operaciją ir pritaikytas tarpbankinis mokestis. Prekybininkui pageidaujant, bankai gali teikti apibendrintą informaciją, nurodydami bendrą sumokėtų mokesčių sumą pagal kiekvieną kortelės rūšį. Informacijos pateikimas yra neatsiejama kortelių aptarnavimo paslaugos dalis, todėl nepriklausomai nuo ataskaitų detalumo, jis neturi būti papildomai apmokestinamas.

Pažymėtina, kad, kai mokėjimą kortele aptarnauja kortelę išdavęs bankas, tarpbankinis mokestis nėra mokamas. Dėl to tokios operacijos paprastai prekybininkui kainuoja mažiau. Tokia praktika, tikėtina, bus taikoma ir toliau.

lentele2_copy.jpg

2015 m. trečiojo ketvirčio pabaigoje Lietuvoje iš viso buvo 3,5 mln. vnt. mokėjimo kortelių. Per šių metų tris ketvirčius mokėjimo kortelėmis atlikta 153 mln. mokėjimų, jų vertė – 2,9 mlrd. eurų.

Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (ES) 2015/751 dėl tarpbankinių mokesčių už kortele grindžiamas mokėjimo operacijas rasite čia.