Lietuvos bankas
2023-11-30
11

Lietuvos bankas suteikė Valstybės iždo konsoliduoto sąskaitų valdymo sistemos (VIKSVA) naudotojams galimybę atlikti momentinius mokėjimus per mokėjimo sistemą CENTROlink. Tai reiškia, kad viešojo sektoriaus įstaigos su tiekėjais, darbuotojais ir kitais lėšų gavėjais galės atsiskaityti realiuoju laiku. 

„Šis žingsnis yra tolesnis Lietuvos banko bendradarbiavimo su Finansų ministerija, jai įgyvendinant biudžetinių sąskaitų konsolidavimo projektą, etapas. Siekiame, kad CENTROlink teikiamomis galimybėmis naudotųsi ir viešasis sektorius, taip kurdami pridėtinę vertę visuomenei“, – sako Lietuvos banko Rinkos infrastruktūros departamento direktorius Evaldas Ruzgys.

„Teikdami mokėjimo paslaugas VIKSVA klientams – valstybės biudžetinėms įstaigoms – siekiame užtikrinti kokybišką, patikimą ir operatyvų aptarnavimą, todėl momentiniai mokėjimai buvo įdiegti kaip vienas iš šiuolaikinių mokėjimo paslaugų standartų“, – sako Finansų ministerijos Valstybės iždo departamento direktorė Rasa Kavolytė.

VIKSVA projektą įgyvendinanti Finansų ministerija prie mokėjimo sistemos CENTROlink prisijungė nuo šių metų birželio. Šiandien jau aptarnauta daugiau kaip 220 valstybės biudžetinių įstaigų (klientų), atidaryta virš 1 000 sąskaitų, įvykdyta daugiau kaip 170 tūkst. mokėjimo pavedimų. 

2023 m. sausio–spalio mėnesiais per CENTROlink sistemą atlikta daugiau kaip 185 mln. mokėjimų, iš jų virš 100 mln. sudarė momentiniai mokėjimai. Visa mokėjimų vertė minėtu laikotarpiu sudarė beveik 375 mlrd. Eur. Šiuo metu CENTROlink paslaugomis naudojasi 141 mokėjimo paslaugų teikėjas iš 19 Europos ekonominės erdvės (EEE) šalių. Momentinių mokėjimų paslaugas savo klientams galėjo teikti 63 mokėjimo paslaugų teikėjai. 

Prieiga prie Lietuvos banko mokėjimo sistemos suteikiama aukštus kokybės ir atitikties standartus užtikrinančioms finansų įstaigoms, nuolat išsamiai vertinama jų veikla, susijusios rizikos ir reputacija. 

Papildoma informacija 
CENTROlink yra Lietuvos centrinio banko mokėjimo sistema, suteikianti techninę galimybę per Lietuvos banko infrastruktūrą prisijungti prie bendros mokėjimų eurais erdvės (SEPA) EEE šalių licencijuotiems mokėjimo paslaugų teikėjams – bankams, kredito unijoms, elektroninių pinigų ir mokėjimo įstaigoms. Prisijungę prie sistemos jie gali siūlyti momentinius mokėjimus 24 val. per parą ištisus metus be poilsio ir švenčių dienų, taip pat standartinius kredito pervedimus ir tiesioginio debeto paslaugas.

Finansų ministerijos sukurta Valstybės iždo konsoliduoto sąskaitų valdymo sistema (VIKSVA) skirta centralizuotam valstybės pinigų laikymui, valdymui ir mokėjimų atlikimui. Viešojo sektoriaus subjektams sudarytos sąlygos tvarkyti sąskaitas, atlikti mokėjimo operacijas, keisti valiutą ir teikti kitas elektroninėje bankininkystėje įprastas paslaugas. Įstaigos gali laisvai disponuoti savo lėšomis, turėti reikiamą sąskaitų kiekį. Teikiamų finansinių paslaugų apimtis nuolat plėtojama siekiant tenkinti vartotojų poreikius.