Lietuvos bankas
2022-08-10
15

Šiandien, rugpjūčio 10 d., Lietuvos bankas išleidžia kolekcines monetas, skirtas pasakai „Zuikis Puikis“ (eiliuotos pasakos autorius – Eduardas Mieželaitis). Išleidžiamos dviejų nominalų monetos – 5 eurų sidabro ir 1,50 euro vario ir nikelio lydinio. Monetų reverse akyliausieji gali surasti visą lietuvių kalbos abėcėlę.

„Zuikis Puikis“ – antroji pasaka, kuri įamžinta monetų serijoje „Mano pasakos“. Seriją 2021 m. pradėjo monetos, skirtos pasakai „Eglė – žalčių karalienė“.

„Žaismingai, bet kartu ir pamokančiai Zuikio Puikio istorijai skirtas monetas išleidžiame artėjant naujųjų mokslo metų pradžiai. Tegu tai bus palinkėjimas ir priminimas kiekvienam besimokančiajam, kad mokymuisi ir tikslo siekimui reikia pastangų ir susikaupimo“, – sako Lietuvos banko valdybos pirmininko pavaduotoja Asta Kuniyoshi.

Anot A. Kuniyoshi, šios kolekcinės monetos – puiki dovana ar suvenyras mokyklos duris tik šį rugsėjį praversiantiems vaikams. Juk monetose įamžinta ir šių metų data, kuri įprasmintų mokyklos lankymo pradžios metus. Lietuvos bankas dovanos 1,5 euro kolekcines monetas pirmajam šimtui pirmokų, nuo rugsėjo mėn. apsilankiusių Lietuvos banko Pinigų muziejuje Vilniuje ir Pinigų muziejaus ekspozicijoje Lietuvos banko Kauno rūmuose, t. y. po 100 monetų kiekviename mieste.

„Kuriant Zuikio Puikio pasakai skirtas monetas norėjosi šį E. Mieželaičio kūrinį tarsi pamatyti iš naujo, suteikti jam dar daugiau gylio, todėl reverse pasirinkau mažiau įprastą žiūrėjimo tašką – iš viršaus. Jis leidžia apžvelgti, kas vyksta, tačiau kartu palieka ir paslaptingumo. Taip pat įtraukiau papildomą žaidimo elementą, glaudžiai susijusį su pasakos turiniu – monetoje reikia surasti visas lietuvių kalbos abėcėlės raides. Tokiu būdu norėjau pabrėžti, kad mokymasis turi būti ne našta, o žaidimas, natūraliai žadinantis smalsumą“, – apie kūrybinį sumanymą pasakoja kolekcinių monetų dailininkė Eglė Žemaitė.

Monetos reverse – pasakos herojus Zuikis Puikis, tarsi skuodžiantis takeliu į mokyklą, pakeliui susiviliodamas linksmybėmis, kol galiausiai takelis nuvingiuoja klystkeliais – į skaičių 2 (aliuzija į tai, kad Zuikis Puikis gauna dvejetą). Įspūdį sustiprina linksmybių draugai – miško žvėreliai, tarsi pasakojantys šios pasakos istoriją.

Averse, kaip ir ankstesnėse serijos monetose, vaizduojamas mezginys su pasakos motyvu: šiuo atveju – Zuikis Puikis, besimokantis raides nuo A iki Ž. Mezginio apačioje išmegztas užrašas „Lietuva“, simbolinis Vyčio siluetas. Fone už mezginio – žvaigždės, jaukus vakaras su pilnėjančiu mėnuliu, kai vaikui sekama-mezgama pasaka. Mezginio elementas ir skirtingos mėnulio fazės vienys visas šios serijos monetas. Mezginio su kiekviena serijos moneta bus išmegzta vis daugiau, o surinkus visas monetas, bus galima išvysti vientisą mezginio vaizdą.

Sidabro moneta – spalvota, atskiri kompozicijos reljefiniai elementai padengti spalva UV spaudos būdu (lazerinis spausdinimas).

Sidabro monetos briaunoje – stilizuoti zuikiai. Vario ir nikelio monetos briaunoje – rantai.

„Zuikiui Puikiui“ skirta 5 eurų sidabro moneta išleidžiama 2 750 vnt., o 1,50 nominalo moneta – 30 000 vnt. tiražu.