Lietuvos bankas
2017-09-27
11

Naujausia Lietuvos banko apklausa rodo, kad nekilnojamojo turto (NT) rinkos dalyvių lūkesčiai dėl būsto kainų tebėra nuosaikūs, tačiau keitėsi lūkesčiai dėl būsto nuomos sostinėje – padaugėjo manančių, kad ji brangs.

„Apklausos rezultatai rodo rinkoje vyraujant gana nuosaikias nuotaikas. Tai turėtų mažinti galimybes rinkai „užvirti“. Vis dėlto jau du ketvirčius iš eilės būsto kainų metinis kilimas yra dviženklis, o aktyvumas būsto rinkoje tebėra didelis“, – sako Lietuvos banko Finansinio stabilumo departamento Makroprudencinės analizės skyriaus viršininkas Andrius Škarnulis.

Nauji butai
Lūkesčiai dėl naujų butų pardavimo kainų Vilniuje reikšmingai nesikeitė – šiek tiek daugiau nei pusė apklaustųjų tikisi, kad butai per artimiausius metus brangs iki 5 proc. Tiesa, daugėjo manančiųjų, kad per artimiausius metus ūgtels butų kainos Kaune ir Klaipėdoje. Palyginti su metų pradžia, padaugėjo rinkos dalyvių, besitikinčių naujų butų kainų kilimo šių dviejų miestų centruose, tačiau sumažėjo puoselėjančių lūkesčius, kad brangs nauji butai jų gyvenamuosiuose rajonuose.

Sparčiausio naujų butų pasiūlos augimo per ateinančius metus tikimasi Kaune – net 86 proc. NT rinkos dalyvių mano, kad šiame mieste naujų butų bus pastatyta daugiau nei per praėjusius metus, o 57 proc. tikėjosi, kad padidės ir naujų butų paklausa. Vilniuje lūkesčiai dėl pasiūlos ir paklausos išsiskyrė: 45 proc. rinkos dalyvių tikėjosi augančios pasiūlos, 40 proc. respondentų – paklausos smukimo. Iš Klaipėdos rinką vertinusių apklausos dalyvių 45 proc. tikėjosi šiek tiek didėsiančios naujų butų paklausos ir 36 proc. respondentų – mažėsiančios pasiūlos.

Nuomos rinka
Antrąjį šių metų ketvirtį padaugėjo rinkos dalyvių, manančių, kad didmiesčiuose butų nuoma per artimiausius metus brangs. Labiausiai keitėsi lūkesčiai dėl butų nuomos Vilniaus miegamuosiuose rajonuose: palyginti su metų pradžia, manančių, kad butų nuomos kainos ten kils, padaugėjo nuo 15 iki 24 proc., o tų, kurie tikėjosi nuomos kainų kritimo, sumažėjo nuo 28 iki 11 proc. Panašiai nuomonės keitėsi ir dėl naujų butų nuomos kainų Vilniaus, Kauno centre ir Klaipėdos miegamuosiuose rajonuose.

Apklaustų rinkos dalyvių vertinimu, nuomos tikslais Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje šių metų antrąjį ketvirtį gyventojai įsigijo atitinkamai 30, 15 ir 20 proc. naujų butų. Klaipėdą dažniau renkasi emigrantai: uostamiestyje apie 15 proc. naujų butų nuperka svetur gyvenantys tautiečiai. Vilniuje ir Kaune emigrantai įsigijo po dešimtadalį parduotų naujų butų.

Daugiausia biurų rinką vertinusių NT rinkos dalyvių manė, kad biurų nuomos kainos Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos verslo centruose per ateinančius metus nesikeis. Neišnuomotų biurų, apklaustųjų nuomone, per ateinančius metus daugės Vilniaus ir Klaipėdos centrinėse miesto dalyse bei Kaune esančiuose verslo centruose.

2017 m. II ketvirčio nekilnojamojo turto rinkos dalyvių apklausos apžvalga

Apklausos dalyviai yra NT plėtojimo ir valdymo įmonių atstovai, NT vertintojai, pardavėjai, kredito įstaigų atstovai ir kt. NT rinka ir jos tvari raida yra svarbi visos šalies finansų sistemos stabilumui. 2017 m. birželio mėn. paskolos būstui įsigyti sudarė 40,2 proc. viso kredito įstaigų suteiktų paskolų portfelio. Lietuvos bankas nuolat stebi situaciją NT rinkoje ir vertina jos naujausias tendencijas.