Lietuvos bankas
2010-09-22

Šiandien Vilniuje menininkams, bankininkams, žiniasklaidai pirmą kartą parodytas naujas režisieriaus Rimtauto Šilinio dokumentinis filmas „Iš lito istorijos. Monetos”, sukurtas Lietuvos banko (LB) užsakymu.

Šiandien Vilniuje menininkams, bankininkams, žiniasklaidai pirmą kartą parodytas naujas režisieriaus Rimtauto Šilinio dokumentinis filmas Iš lito istorijos. Monetos”, sukurtas Lietuvos banko (LB) užsakymu.

Naujasis pasakojimas pristato lietuviškų monetų istoriją nuo seniausių laikų iki valstybingumo atgimimo XX amžiuje. Šioje epochų kaitos panoramoje žiūrovai mato monetose užfiksuotų heraldikos bei pačių monetų kaldinimo technologijos subtilybių, mažai žinomų plačiai auditorijai.

„Įvedus eurus mūsų pinigai taps tik istorija. Žinosim, kad atitinkamu laikotarpiu tokie pinigai buvo. Jie lieka ir liks muziejuose, liks privačiose kolekcijose ir, manau, tam tikra prasme bus mūsų istorijos dalis. Norėdami, kad ji būtų spalvingesnė, inicijavome lito istorijos įamžinimą dokumentinėje juostoje,” – sakė LB valdybos pirmininkas Reinoldijus Šarkinas.

Vaizdo pasakojime apie lietuviškas monetas gausu kruopščiai, tikslingai atrinktos archyvinės ir ikonografinės medžiagos, matome pinigų gamybos unikalių kadrų iš valstybės įmonės „Lietuvos monetos kalykla” Vilniuje.

Filme suburtas ir įamžintas didelis būrys Lietuvos numizmatikos, heraldikos žinovų ir kolekcininkų, dabartinių monetų kūrėjų.

„Pinigai yra vienas nuostabiausiu žmonijos išradimų. Aš manyčiau, kad nuostabiausias. Gal tik ugnies naudojimas, rato išradimas gali susilyginti su pinigų išradimu... Frydrichas Šileris yra gražiai pasakęs: vis dėlto gražūs dalykai žmogų auklėja.Jeigu imsime estetinę pinigų pusę, tai jie irgi atlieka galingą auklėjamąjį vaidmenį. Žmones auklėja ne žodžiai, o daiktai. Šis filmas – taip pat. Tai ir yra mūsų simbolinis kapitalas”,– teigia filosofas Arvydas Šliogeris, vienas iš naujojo filmo pasakotojų.

Pirmasis Lietuvos banko iniciatyva sukurtas filmas „Iš lito istorijos. Banknotai“ visuomenei buvo parodytas 2002 metais. Jame atspindimi bendrieji nacionalinės valiutos istorijos bruožai, išsamiau atskleista lietuviškų banknotų kūrimo raida. Dokumentinius vaizdus paryškino politikų, istorikų bei dailininkų liudijimai ir vertinimai.

Papildoma informacija:

Filmo Iš lito istorijos. Monetos” scenarijus, režisūra – Rimtautas Šilinis, konsultantas – Arūnas Dulkys, kamera – Viktoras Radzevičius, muzika – Kipras Mašanauskas. Trukmė – 72 minutės.