Lietuvos bankas
2010-09-22

2004 m. liepos 21 d. žiniasklaidoje paskelbta informacinių pranešimų apie mokėjimo sistemą LITAS ir apie 2004 m. liepos 14 d. komercinių bankų susitarimą, susijusį su bankų klientų atsiskaitymų realiu laiku

2004 m. liepos 21 d. žiniasklaidoje paskelbta informacinių pranešimų apie mokėjimo sistemą LITAS  ir apie 2004 m. liepos 14 d. komercinių bankų susitarimą, susijusį su bankų klientų atsiskaitymų realiu laiku nukėlimu. Kai kuriuose  pranešimuose teigiama, kad „atidėtas sistemos LITAS startas“, „atidėti atsiskaitymai realiu laiku“, o tai neatitinka tikrovės.

Naujoji mokėjimo sistema LITAS pradėjo veikti 2004 m. sausio 19 d. Nuo pat pirmos sistemos veikimo dienos mokėjimo sistemos dalyviai, jei jie tam pasirengę, vykdo mokėjimus realiu laiku. Per 2004 m. antrąjį ketvirtį mokėjimo sistemoje LITAS apdorota 3,865 mln. mokėjimo sistemos LITAS dalyvių pateiktų mokėjimo nurodymų, iš jų 79 tūkst. mokėjimo nurodymų buvo skubūs, įvykdyti realiu laiku.

Komerciniai bankai, norėdami užtikrinti lėšų pervedimą realiu laiku, privalo tarpusavyje susitarti, kad kiekvienas bankas būtų pasirengęs užskaityti arba nurašyti mokėjimo sistemoje atliktų atsiskaitymų lėšas savo klientų sąskaitose.

Mokėjimo sistema LITAS pakeitė anksčiau veikusią tarpbankinę lėšų pervedimo sistemą TARPBANK. Sistemą LITAS sukūrė ir valdo (yra jos operatorius) Lietuvos bankas.

Plačiau apie mokėjimo sistemą LITAS žr. Lietuvos banko interneto svetainės skyriuje „Mokėjimai“.