Lietuvos banko valdyba pakeitė priežiūrai skirtų bankų ir Centrinės kredito unijos finansinių ataskaitų formas
1. Dėl kai kurių Lietuvos banko teisės aktų apskaitos ir finansinės atskaitomybės klausimais pakeitimo
Lietuvos banko valdyba pakeitė priežiūrai skirtų bankų ir Centrinės kredito unijos finansinių ataskaitų formas, kurios buvo patvirtintos 2006 m. rugsėjo 28 d. Tai padaryta atsižvelgiant į Europos bankų priežiūros institucijų komiteto (CEBS) pakeistas „Konsoliduotos finansinės atskaitomybės bendrąsias nuostatas”.
Be to, Lietuvos bankas, siekdamas sumažinti atskaitomybės naštą bankams, pakeitė daugumos aiškinamųjų lentelių pateikimo periodiškumą. Atsisakyta jų pateikimo tarpiniais laikotarpiais, liko reikalavimas visą finansinę atskaitomybę pateikti kartą per metus. Nurodyta ir keletas naujų pozicijų, kad Lietuvos bankas gautų papildomos informacijos, reikalingos atlikti bankų priežiūrą ir stebėti jų finansinį stabilumą.
Kadangi pasikeitė Tarptautiniai finansinės atskaitomybės standartai (27 TAS ir 5 TFAS), Lietuvos banko valdyba patikslino Finansinių ataskaitų konsolidavimo ir finansinės grupės jungtinės (konsoliduotos) priežiūros taisyklėse nustatytas sąlygas, kokiais atvejais finansinės ataskaitos gali būti nekonsoliduojamos ir bendra priežiūra nevykdoma.
Atsižvelgiant į Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos reikalavimus, papildyti Kredito įstaigų finansinės apskaitos tvarkymo ir atskaitomybės rengimo politikos pagrindiniai principai. Lietuvos banko valdyba nustatė, kad ne tik kredito įstaigos vadovas, bet ir valdymo bei priežiūros organų nariai įstatymų nustatyta tvarka turi atsakyti už tai, kad finansinės ataskaitos būtų tikros, teisingos ir pateiktos laiku.
Šis Lietuvos banko valdybos nutarimas įsigalios 2008 m. birželio 30 d.
2. Dėl Lietuvos banko valdybos 2004 m. sausio 29 d. nutarimo Nr. 1 „Dėl likvidumo normatyvo skaičiavimo taisyklių“ pakeitimo
Lietuvos banko valdyba pakeitė Likvidumo normatyvo skaičiavimo taisykles, kurios nustato Lietuvos Respublikoje įregistruotų bankų, užsienio bankų filialų ir Centrinės kredito unijos likvidumo normatyvo skaičiavimo tvarką. Taip pat pakeista Turto ir įsipareigojimų struktūros pagal terminus ataskaita (7003 forma), kurią bankai privalo pateikti Lietuvos bankui kiekvieną mėnesį.
Patikslintos šiuose dokumentuose naudojamos sąvokos, turto, įsipareigojimų ir nuosavybės straipsnių pavadinimai ir struktūra, kad atitiktų bendrus Europos Sąjungos reikalavimus. Pagal juos parengtas finansines ataskaitas Lietuvos bankui nuo šių metų teikia šalyje veikiantys bankai ir Centrinė kredito unija.
Likvidaus turto ir einamųjų įsipareigojimų samprata ir likvidumo normatyvo skaičiavimo tvarka nesikeis. Ir Balansinėje ataskaitoje, ir Turto ir įsipareigojimų struktūros pagal terminus ataskaitoje turto ir įsipareigojimų straipsniai bus traktuojami vienodai.
Be to, pakeista Turto ir įsipareigojimų struktūros pagal terminus ataskaitos forma leis Lietuvos bankui gauti papildomos informacijos ir geriau įvertinti likvidumo rizikos valdymą bankuose bei egzistuojančius finansavimo srautus ne tik banko, bet ir visos finansinės grupės mastu. Tokios informacijos poreikis atsirado dėl likvidumo rizikos centralizacijos tendencijų, taip pat atsižvelgiant į tai, kad didžioji Lietuvos bankinio sektoriaus dalis priklauso Europos Sąjungos šalių finansinėms grupėms.
Šis Lietuvos banko valdybos nutarimas įsigalios 2008 m. birželio 30 d.
3. Dėl kredito unijai „Reiskiai“ taikytos poveikio priemonės atšaukimo
Lietuvos banko valdyba atšaukė kredito unijai „Reiskiai“ (dabartinis jos pavadinimas – ,,Sostinės kreditas“) 2005 m. gruodžio 8 d. taikytą poveikio priemonę. Tada dėl nustatytų veiklos trūkumų bei pažeidimų laikinai, kol bus sutvarkyta apskaita ir teisingai tvarkoma, unijai buvo atšauktas leidimas priimti terminuotus ir neterminuotus indėlius bei teikti savitarpio paskolas unijos nariams.
Atsižvelgiant į tai, kad kredito unija pašalino inspektavimo, atlikto 2007 m. gruodžio 19-23 d., metu nustatytus teisės aktų pažeidimus ir kredito unijos veiklos trūkumus, nutarta nebetaikyti unijai skirtos poveikio priemonės.
4. Dėl sutikimo su Radviliškio kredito unijos įstatų pakeitimais
Lietuvos banko valdyba sutiko su Radviliškio kredito unijos įstatų nuostatų dėl unijos visuotinio narių susirinkimo ir valdybos kompetencijos pakeitimais, patvirtintais 2008 m. kovo 21 d. įvykusiame visuotiniame kredito unijos narių susirinkime.
5. Dėl licencijos atšaukimo akcinei bendrovei Sampo bankui
Kaip skelbta, Sampo bankas reorganizuojamas jį prijungiant prie Danijos Karalystės banko Danske Bank A/S. Visos Sampo banko teisės ir pareigos perduodamos Lietuvos Respublikoje įsteigtam banko Danske Bank A/S filialui.
Todėl Lietuvos banko valdyba atšaukė akcinei bendrovei Sampo bankui Lietuvos banko valdybos 1994 m. gruodžio 22 d. nutarimu Nr. 32 išduotą banko licenciją nuo AB Sampo banko išregistravimo iš juridinių asmenų registro dienos.
Danske Bank A/S Lietuvos filialas tęs veiklą tose pačiose patalpose, kuriose veikė Sampo bankas.
6. Dėl 50 litų monetos, išleidžiamos dalyvaujant sidabro monetų programoje „Europa. Europos kultūros paveldas“, etalono patvirtinimo
Lietuvos banko valdyba patvirtino 50 litų proginės monetos, išleidžiamos dalyvaujant sidabro monetų programoje ,,Europa. Europos kultūros paveldas“, etaloną.
Moneta nukaldinta UAB „Lietuvos monetų kalykla“ pagal dailininko Ryto Jono Belevičiaus sukurtus monetos averso ir reverso grafinius projektus.
Šią proginę monetą numatyta išleisti į apyvartą 2008 m. birželio mėn.