Apklausa: paskolas būstui įsigyti yra paėmę dešimtadalis Lietuvos namų ūkių
Lietuvos banko užsakymu atliktos apklausos duomenimis, paskolas būstui įsigyti yra paėmę 10,3 proc. Lietuvos namų ūkių.
Lietuvos banko užsakymu atliktos apklausos duomenimis, paskolas būstui įsigyti yra paėmę 10,3 proc. Lietuvos namų ūkių. Didžiausia dalis namų ūkių, paėmusių paskolą būstui įsigyti, gyvena Vilniuje – 50 proc., 11 proc. – Kaune, 11 proc. – Klaipėdoje, 23 proc. – kituose miestuose ir tik 4 proc. – kaime.
Namų ūkių, paėmusių paskolas būstui įsigyti, pajamos buvo dvigubai didesnės už vidutinį Lietuvos namų ūkių pajamų lygį. Jų šeimos mėnesio pajamų vidurkis yra 4 650 litų (Lietuvoje šeimos pajamų vidurkis yra 2 304 Lt), o vieno šeimos nario pajamos sudaro 1 905 litų (atitinkamai šalyje vidutinės vieno šeimos nario pajamos – 970 Lt).
„Dauguma (84 proc.) paėmusiųjų paskolą būstui įsigyti nurodė, kad svarbiausia skolinimosi priežastis – nuosavo būsto poreikis. Antra svarbiausia priežastimi imti paskolą būstui įsigyti buvo palankios bankų skolinimo sąlygos, trečia – optimistinės šeimos pajamų perspektyvos. Galimybė pasinaudoti gyventojų pajamų mokesčio lengvata buvo nereikšminga imant paskolą būstui įsigyti“, – apklausos rezultatus komentavo Lietuvos banko Ekonomikos departamento finansinio stabilumo skyriaus viršininkas Mindaugas Leika.
Kaip rodo apklausos rezultatai, 40 proc. Lietuvos gyventojų, paėmusių paskolą būstui įsigyti, mano, kad per ateinančius 12 mėn. būsto kainos Lietuvoje mažės. Kad kainos nekis, mano 32 proc. apklaustųjų namų ūkių, o kad nekilnojamojo turto kainos padidės – 28 proc. (palyginti su 88 proc. 2007 m. vasario-kovo mėnesį atliktos analogiškos apklausos metu gautais rezultatais). Kad per artimiausius 12 mėn. būsto kainos augs, daugiausia mano Vilniuje gyvenantys namų ūkiai, o kainų mažėjimo daugiausia tikisi Klaipėdos gyventojai.
Apklausą atliko bendra Lietuvos ir Didžiosios Britanijos rinkos ir viešosios nuomonės tyrimų kompanija „Baltijos tyrimai 2008 m. kovo-balandžio mėn. Apklausti 463 Lietuvos namų ūkiai, kurie paėmė iš banko paskolą būstui įsigyti.