Lietuvos bankas
2010-09-22

Lietuvos bankas į apyvartą šiandien išleido naują 50 litų nominalo proginę monetą, skirtą 1831 metų sukilimui ir jo dalyvės Emilijos Pliaterytės 200-osioms gimimo metinėms. Šios herojiškos asmenybės

Lietuvos bankas į apyvartą šiandien išleido naują 50 litų nominalo proginę monetą, skirtą 1831 metų sukilimui ir jo dalyvės Emilijos Pliaterytės 200-osioms gimimo metinėms. Šios herojiškos asmenybės portretas pavaizduotas vienoje monetos pusėje, kitoje – sukilimo kovų stilizuotas motyvas.

Šiandien naujoji moneta pristatyta Kelmės krašto muziejuje, kuris įsikūręs buvusiame Kelmės dvare. 1831 metų sukilimas prasidėjo šiame krašte. Kelmės dvaro savininkas Julius Gruževskis buvo aktyvus šio sukilimo rėmėjas ir organizatorius Raseinių apskrityje.

„Iš viso jau esame išleidę 48 progines monetas, jose įamžintas ne vienas Lietuvai nusipelnęs žmogus. Džiaugiuosi, kad naująją sidabro monetą galime pristatyti architektūriniu ir istoriniu požiūriu reikšmingoje vietoje – Kelmės dvare“, – sakė Lietuvos banko valdybos pirmininkas Reinoldijus Šarkinas.

Jis naująją monetą padovanojo Kelmės krašto muziejui.

Kaip teigia lankstinuko apie monetą autorė istorikė dr. Zita Medišauskienė, 1831 metų sukilimas Lietuvoje – vienas iš pačių ryžtingiausių mėginimų XIX a. nusimesti Rusijos imperijos priespaudą ir atkurti nepriklausomą Lenkijos ir Lietuvos valstybę. Grafaitė Emilija Pliaterytė tapo didžiausio pasiaukojimo Tėvynės laisvei simboliu. Dar vykstant sukilimui garsas apie kovojančią mergelę pasklido ne tik Lietuvoje, bet ir Lenkijos karalystėje.

Monetos pristatyme dalyvavo Kelmės rajono meras Kostas Arvasevičius, vietiniai kultūros ir švietimo darbuotojai, verslininkai, kolekcininkai, žurnalistai, Lietuvos banko atstovai.

Ta proga Kelmės krašto muziejuje surengta vietinio kolekcininko, mokytojo ir kultūros darbuotojo Valerijaus Paulionio surinktų lietuviškų pinigų paroda.

Simboliška, kad kažkada Kelmės dvare saugota daug unikalių kolekcijų, o vertingiausia buvo – antikinių monetų.

Kelmės dvaro sodyba, kur vyko naujosios monetos pristatymas, yra vertingas architektūros ir istorijos paminklas. Pasak muziejaus direktorės Danutės Žalpienės, tai vienas iš nedaugelio išlikusių baroko stiliaus provincijos dvarų Lietuvoje. Mūriniai dvaro rūmai statyti apie 1780 metus. Labai savitas dvaro sodybos statinys – mūriniai dviaukščiai bokšto išvaizdos vartai. Kelmės dvaro sodybos teritorijos plotas kartu su parku – 13,3 ha. Čia Kelmės krašto muziejus veikia nuo 1990 metų.

Naująją 50 litų monetą galima įsigyti Lietuvos banko kasoje Vilniuje, taip pat Lietuvos banko skyriuose Kaune ir Klaipėdoje. Monetos kaina – 90 litų, reprezentacinėje dėžutėje – 110 litų.

Monetos nukaldintos uždarojoje akcinėje bendrovėje „Lietuvos monetų kalykla“.