Lietuvos bankas
2010-09-22

Šiandien Lietuvos banko muziejuje Vilniuje pristatyta nauja Mindaugo Vinkaus knyga ,,Tikroji litų spausdinimo istorija. Lietuvos ir litų gamintojų keturiolika prieštaringo bendravimo metų”.

Šiandien Lietuvos banko muziejuje Vilniuje pristatyta nauja Mindaugo Vinkaus knyga ,,Tikroji litų spausdinimo istorija. Lietuvos ir litų gamintojų keturiolika prieštaringo bendravimo metų”. Knygą išleido Lietuvos bankas.

Knygoje atskleidžiama kontraversiška litų gamybos istorija, kuri baigėsi tik 2004 m., kuomet pirmųjų litų banknotų gamintojai, po kelerių metų bylinėjimosi tarptautiniame arbitraže, sumokėjo Lietuvos bankui paskutinę kompensacijos dalį už nekokybiškai pagamintus banknotus.

,,Europos Sąjungos bendroji valiuta euras neužilgo pakeis litą, kuriam skirta naujoji knyga. Jos dėka į istoriją litas pateks “švaresnis” – pirmą kartą viešai skelbiama intriguojančių faktų ir nacionalinių pinigų kūrimo epizodų, kurie iki šiol mažai arba visai nebuvo žinomi plačiajai visuomenei. Apie daugelį dalykų garsiai ir nebuvo galima kalbėti, kol tęsėsi teisinės procedūros dėl nekokybiškų pirmųjų litų spausdinimo”, – sakė Lietuvos banko valdybos pirmininkas Reinoldijus Šarkinas, dalyvavęs knygos pristatymo ceremonijoje.

Lito istorija aprašyta dviejose knygos dalyse. Pirmojoje, kuri apima 1989-1994 m. laikotarpį, prisimenama, kaip žinomi Lietuvos menininkai kūrė banknotų projektus, kaip istorikai diskutavo dėl jų koncepcijos, kokį vaidmenį kuriant litą suvaidino sovietų saugumas, kaip ginčijosi Lietuvos bankas ir Vyriausybė, kodėl pirmoji litų laida buvo nekokybiška, kaip buvo stengiamasi, kad jie būtų perspausdinti ir kokius įsipareigojimus teko prisiimti Lietuvos bankui ir Vyriausybei, kad šiuos banknotus spausdinusi JAV korporacija juos pagamintų už savo lėšas.

Antrojoje knygos dalyje, kuri apima 1995-2004 m. laikotarpį, aprašoma, kaip Lietuvos bankas, saistomas įsipareigojimų JAV korporacijai ir prognozuojant popierinių pinigų stygių, nutaria spausdinti naujus banknotus. Pasakojama, kaip, Lietuvos bankui atsisakius naują banknotų laidą patikėti spausdinti amerikiečių korporacijai, pastaroji pateikė ieškinį prieš Lietuvos banką tarptautiniam arbitražui, kaip vykstant arbitražo procesui JAV korporacija iš ieškovės tapo atsakove ir galiausiai turėjo sumokėti kompensaciją.

Tai antroji Mindaugo Vinkaus knyga apie naujausią Lietuvos pinigų istoriją. 2004 m. išleista šio autoriaus knyga ,,Lito užkulisiai. Kęstučio Lyniko vaidmuo atkurto lito istorijoje”.

Mindaugas Vinkus Lietuvos banke dirba nuo 1999 m. – iš pradžių atstovu spaudai, o nuo 2004 m. vadovauja organizacijos ir personalo skyriui. Jis taip pat yra Lietuvos banko Pinigų projektavimo ir gamybos komisijos narys.

Mindaugo Vinkaus knygą ,,Tikroji litų spausdinimo istorija. Lietuvos ir litų gamintojų keturiolika prieštaringo bendravimo metų” bus galima įsigyti Lietuvos banko kasoje Vilniuje, taip pat Lietuvos banko Kauno ir Klaipėdos skyriuose.