Lietuvos bankas
2010-09-22

Šiandien Lietuvos banke lankėsi grupė rajonų laikraščių atstovų, dalyvaujančių Europos Komisijos Vilniuje surengtame seminare apie euro įvedimą. Su jais susitiko ir į žurnalistų klausimus šiomis temomis atsakė

Šiandien Lietuvos banke lankėsi grupė rajonų laikraščių atstovų, dalyvaujančių Europos Komisijos Vilniuje surengtame seminare apie euro įvedimą. Su jais susitiko ir į žurnalistų klausimus šiomis temomis atsakė Lietuvos banko valdybos pirmininkas Reinoldijus Šarkinas.

„Aš ir šiandien esu įsitikinęs, kad mes įvykdysime visus reikalavimus ir gausime leidimą nuo kitų metų pradžios Lietuvoje įvesti eurą. Antra vertus, girdime abejonių, kad gal mūsų valstybei šiemet nepavyks atitikti visų Mastrichto kriterijų. Bet jeigu abejoji galimu rezultatu, kam reikėjo pradėti... O jeigu pradėjai, reikia dirbti iki pabaigos ir padaryti darbą gerai. Turime įrodyti skaičiais ir rezultatais, kad Lietuva pasirengusi įvesti eurą,” – sakė Lietuvos banko vadovas.

Jo vertinimu, pasirengimas euro įvedimui vyksta normaliai, ir Lietuva turi visas galimybes eurą įvesti taip, kaip numatyta.

Atsakydamas į žurnalistų klausimus, Reinoldijus Šarkinas akcentavo, kad vienos valiutos pakeitimas kita nesukuria prielaidų didinti kainas, todėl nereikia sieti tų dalykų.

Reinoldijus Šarkinas minėjo, kad litais išreikšti dydžiai, kurių pagrindu skaičiuojami arba nustatomi darbo užmokestis, pensijos ir kitos socialinės išmokos (minimalusis valandinis atlygis, minimalioji mėnesinė alga, bazinė mėnesinė alga, bazinis valandinis atlygis, bazinė pensija ir kt.), perskaičiavus juos į eurus, bus apvalinami pinigų gavėjų naudai. Pasak centrinio banko vadovo, tai pareikalaus papildomų valstybės biudžeto ir „Sodros” išlaidų.

Reinoldijus Šarkinas patarė gyventojams pinigus laikyti bankuose, nes juose indėliai litais į eurus bus nemokamai iškart perskaičiuoti įvedus Europos Sąjungos bendrąją valiutą, ir žmonės neturėtų rūpesčių dėl grynųjų pinigų keitimo ar pan.

Centrinio banko vadovas minėjo, kad svarstoma galimybė organizuoti mobilius litų keitimo į eurus punktus, kurie lankytųsi kaimo vietovėse ir sudarytų geresnes sąlygas gyventojams keisti pinigus.

Lietuvos banko vadovas ragino spaudoje skelbti objektyvią ir išsamią informaciją apie euro įvedimą, kad žmonės tinkamai pasirengtų šiam svarbiam įvykiui. „Su tais dalykais juokauti negalima”, – sakė žurnalistams Reinoldijus Šarkinas.

Susitikimo pabaigoje jis akcentavo euro įvedimo naudą mūsų valstybei.

„Euro įvedimas nėra tikslas - tai vertiname kaip priemonę, kuri pagerins ekonominę situaciją, paskatins ekonominį augimą ir padės pasiekti geresnį Lietuvos žmonių gyvenimą”, – pažymėjo centrinio banko vadovas.