Lietuvos bankas
2010-09-22

Vilniuje įvykusiame Lietuvos prekybos įmonių asociacijos tarybos posėdyje svarstytas Euro įvedimo įstatymo projektas ir prekybos įmonėms aktualios techninės problemos dėl euro įvedimo

Vilniuje įvykusiame Lietuvos prekybos įmonių asociacijos tarybos posėdyje svarstytas Euro įvedimo įstatymo projektas ir prekybos įmonėms aktualios techninės problemos dėl euro įvedimo.

„Nuo prekybininkų daug priklauso, ar nebus sukompromituotas euro įvedimas mūsų šalyje”, – sakė Lietuvos banko (LB) valdybos pirmininkas Reinoldijus Šarkinas, pakviestas pristatyti pasirengimo euro įvedimui aktualijas.

„Iki” prekybos tinklo generalinis direktorius ir Lietuvos prekybos įmonių asociacijos prezidentas Aidas Mackevičius teigė, jog prekybininkų interesas, kaip ir viso verslo, – įvesti eurą sklandžiai, bet tam turi būti tinkamai ir laiku pasirengta.

Prekybos įmonių asociacijos vadovai teigė, jog prekybos įmonės turės papildomų išlaidų ir organizacinių sunkumų dėl kasos aparatų pertvarkymo juos naudoti dviejų valiutų cirkuliacijos laikotarpiu.

„Dėl euro įvedimo prekybininkai turės ir kitų papildomų išlaidų, todėl gali pageidauti jų kompensavimo”, – tvirtino Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vykdantysis direktorius Valdas Sutkus.

Bet konkrečiai tie klausimai šiame susitikime nebuvo svarstyti.

Prekybininkai diskutavo dėl Euro įvedimo įstatymo projekto nuostatos, kad asmenys, parduodantys prekes, pradėtų skelbti jų kainas eurais ir litais ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų nuo neatšaukiamai fiksuoto euro ir lito perskaičiavimo kurso nustatymo dienos iki euro įvedimo dienos ir du mėnesius nuo euro įvedimo dienos. Siūlyta numatyti trumpesnį dvigubo kainų skelbimo terminą, lankstesnę tvarką, kaip tuo laikotarpiu turi būti nurodomos kainos etiketėse.

Prekybos įmonių asociacijos tarybos nariams atrodo, kad per ilgas siūlomas 15 kalendorinių dienų nuo euro įvedimo dienos terminas, kai litai dar būtų naudojami kaip privaloma priimti mokėjimo priemonė.

LB specialistų parengtas Euro įvedimo Lietuvoje įstatymo projektas balandžio pradžioje buvo pateiktas svarstyti valstybės institucijoms, verslo, vartotojų teises ginančioms, kitoms suinteresuotoms institucijoms, organizacijoms.

„Iš daugelio jų jau gauti atsiliepimai. Niekas nesuabejojo, kad reikia įvesti eurą. Sulaukėme gerų pasiūlymų – visi jie svarstomi ir padės tobulinti Euro įvedimo įstatymo projektą”, – sakė Reinoldijus Šarkinas.

Lietuvos prekybos įmonių asociacijai priklauso bendrovės „VP Market“, „Rimi Lietuva“, „Palink“ (prekybos sistema „IKI“ ), „Norfos mažmena“ (prekybos sistema „Norfa“), „Senukų prekybos centras“, „Aibės mažmena“, „Apranga“, kitos didmeninės ir mažmeninės prekybos įmonės. Asociacijos narių 2004 metų pardavimai Lietuvoje viršijo 8 mlrd. Lt.

Euro įvedimo įstatymo projektą LB atstovai anksčiau pristatė Lietuvos pramonininkų konfederacijos nariams, komerciniams bankams, gyvybės draudimo įmonėms, akademinei visuomenei.

Stodama į Europos Sąjungą, Lietuva įsipareigojo ateityje įvesti eurą. Įvertinęs euro naudą ir būtinybę visapusiškai pasirengti valiutos keitimui, Lietuvos bankas mano, kad 2007 metų sausio 1 diena yra tinkamiausia data įvesti eurą Lietuvoje.