Lietuvos bankas
2010-09-22

Dauguma šalies įmonių vadovų palankiai vertina būsimą euro įvedimą Lietuvoje. Palankiau už kitus perėjimą prie Europos Sąjungos bendros valiutos vertina gamybinių bei didelių įmonių vadovai.

Dauguma šalies įmonių vadovų palankiai vertina būsimą euro įvedimą Lietuvoje. Palankiau už kitus perėjimą prie Europos Sąjungos bendros valiutos vertina gamybinių bei didelių įmonių vadovai.

Tai rodo įmonių vadovų apklausa apie eurą, kurią Lietuvos banko užsakymu šių metų vasario mėnesį atliko rinkos ir viešosios nuomonės tyrimų kompanija ,,Baltijos tyrimai”.

Euro įvedimą Lietuvoje vietoje lito palankiai vertina 66 proc. įmonių vadovų, kurie buvo apklausti septyniuose didžiausiuose šalies miestuose, o nepalankiai – 25 proc. apklaustų vadovų.

Tarp įmonių, kuriose daugiau nei 50 darbuotojų, vadovų, pritariančių euro įvedimui, yra 78 proc. Įmonių, turinčių 10-50 žmonių, euro įvedimą palankiai vertina 66 proc., mažų įmonių (1-9 žmonės) – 59 proc.

Pagrindinis dalykas, kodėl įmonių vadovai palankiai vertina euro įvedimą vietoje lito, yra tai, kad tada su Europos Sąjungos šalimis palengvės atsiskaitymas, kai bus bendri pinigai.

Kitos dažniau minimos palankaus vertinimo priežastys: bus lengviau keliauti po ES šalis, bus didesnis pastovumas, stabilumas finansų rinkoje, tai turėtų teigiamai paveikti Lietuvos ekonomiką, padidinti jos eksportą, taip Lietuvos ekonomika greičiau įsilies į ES rinką, bus mažiau biurokratizmo ir popierių tvarkymo muitinėse, Tikimasi, kad dėl to pakils gyvenimo lygis šalyje bei bus lengviau lyginti prekių ir paslaugų kainas ES šalyse.

Lietuvos įmonių vadovų 7 didžiuosiuose miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Alytuje ir Marijampolėje) apklausą kompanija ,,Baltijos tyrimai” atliko šių metų vasario 7-24 dienomis. Viso apklausti 527 respondentai (įmonių vadovai, savininkai, įmonių vadovų pavaduotojai ar skyrių vedėjai).

Stodama į Europos Sąjungą, Lietuva įsipareigojo ateityje įsivesti eurą, kuris leis mūsų šaliai pasinaudoti bendros Europos Sąjungos valiutos privalumais. Įvertinęs euro naudą ir būtinybę visapusiškai pasirengti valiutos keitimui, Lietuvos bankas mano, kad 2007 metų sausio 1 d. yra tinkamiausia data įvesti eurą Lietuvoje.