Lietuvos bankas
2018-09-12
11

Lietuvos banko mokėjimo sistemoje CENTROlink pradėjo veikti pažangiausia mokėjimų naujovė – tarpbankiniai momentiniai mokėjimai. Jie atliekami keliais mobiliojo telefono ar kito įrenginio mygtukų paspaudimais, o lėšos įskaitomos per kelias sekundes. CENTROlink sistemoje pirmuosius tarpbankinius momentinius mokėjimus atliko FinTech bendrovė TransferWise Ltd.

„Esame tarp pirmųjų Europoje drąsiai atvėrę rinkai momentinių mokėjimų erdvę. Naujuoju būdu mūsų sistemos dalyvis išsiuntė pinigus ir jie per tris sekundes pasiekė gavėjų sąskaitas Estijos ir Ispanijos komerciniuose bankuose. Neabejoju, kad jau netolimoje ateityje momentiniai mokėjimai sumažins grynųjų naudojimą ir taps itin populiaria priemone prekybos, ypač internetu, atsiskaitymams“,  sako Marius Jurgilas, Lietuvos banko valdybos narys.

Lietuvos bankas dar 2017 m. lapkričio mėn. kartu su pirmosios momentinių mokėjimų bangos dalyviais Europoje pasiūlė momentinius mokėjimus 24 val. per parą, ištisus metus be poilsio ir švenčių dienų. Momentinių mokėjimų paslauga dabar yra prieinama šešiolikoje Europos valstybių, o ilgainiui veiks visoje bendroje mokėjimų eurais erdvėje – SEPA – iš viso 34 Europos šalyse. Lėšas bus galima pervesti akimirksniu ne tik šiose valstybėse, bet ir tarp jų.

„Tikimės, kad plintant momentiniams mokėjimams mokėjimo įstaigos turės daugiau varžytis dėl paslaugų klientams kokybės ir kainodaros. Nuo jų dabar priklauso, kada jų klientai galės pradėti naudotis momentiniais mokėjimais ir įvertinti naujovės privalumus. Tam sąlygų tikrai yra, nes Lietuvos banko mokėjimų infrastruktūra su momentinių mokėjimų galimybe yra atvira ir be jokių apribojimų gali būti naudojama visų Lietuvos ir kitų šalių bankų, kredito unijų, mokėjimo ir el. pinigų įstaigų“, – sako Marius Jurgilas.

Šiuo metu CENTROlink paslaugomis naudojasi daugiau nei penkiasdešimt mokėjimo paslaugų teikėjų. Įprastais mokėjimais pervestų lėšų įskaitymas gali užtrukti iki kelių dienų, jei mokėtojo ir gavėjo sąskaitos yra skirtingose mokėjimo paslaugų įstaigose, pavyzdžiui, lėšų pervedimą atlikus penktadienį vakarop, gavėjas jas gautų tik pirmadienį. CENTROlink suteikia plačiausią Šiaurės ir Baltijos šalių regione SEPA paslaugų spektrą, įskaitant ir momentinius mokėjimus bei tiesioginį debetą.