Lietuvos bankas
2019-06-14
11

Šalies ir užsienio mokėjimo paslaugų teikėjų susidomėjimas Lietuvos banko mokėjimo sistema CENTROlink neblėsta – sistemos dalyvių skaičius per 2018 m. padidėjo daugiau kaip du kartus, o per 2019 m. – daugiau kaip trečdaliu.

Mokėjimo sistemos CENTROlink paslaugomis 2019 m. birželio mėn. naudojosi 86 finansų įstaigos – per metus jų skaičius išaugo dvigubai. Galimybėmis naudotis Lietuvos banko mokėjimų infrastruktūra ypač aktyviai domisi nebankinio sektoriaus rinkos dalyviai – mokėjimo ir el. pinigų įstaigos, o prie CENTROlink jungiasi ne tik Lietuvoje, bet ir kitose ES šalyse licencijuotos finansų įstaigos. Per 2019 m. penkis mėnesius mokėjimo ir el. pinigų įstaigos CENTROlink sistemoje įvykdė daugiau kaip 60 proc. visų mokėjimų.

„Didėjantis mokėjimo paslaugas teikiančių finansų įstaigų skaičius skatina konkurenciją ir naujų atsiskaitymo būdų įvairovę. Šalies pasirinkta strateginė FinTech kryptis prisideda tiek prie spartaus šių įmonių kūrimosi Lietuvoje, tiek ir prie augančio naudojimosi CENTROlink sistemos paslaugomis. Tikimės išlaikyti CENTROlink sistemos dalyvių skaičiaus didėjimo tempą tiek šiais, tiek ir kitais metais“, – sako Algirdas Neciunskas, Lietuvos banko Rinkos infrastruktūros departamento direktorius.

Didėjant CENTROlink dalyvių skaičiui, auga ir mokėjimo operacijų skaičius: per penkis 2019 m. mėnesius operacijų skaičius išaugo 80 proc., palyginti su atitinkamu 2018 m. laikotarpiu.

Nuolat augant susidomėjimui CENTROlink sistema, Lietuvos bankas ypač atidžiai vertina būsimų sistemos dalyvių atitiktį Lietuvos teisės aktų reikalavimams. Vertinama finansų įstaigų rizika ir nepriekaištinga reputacija. Teisė tapti CENTROlink mokėjimo sistemos dalyviais suteikiama ne visiems, o tik tiems, kurie atitinka Lietuvos teisės aktų reikalavimus. Įvertinęs padidėjusią jau esamų sistemos dalyvių riziką, Lietuvos bankas per pastarąjį pusmetį iš sistemos pašalino 6 dalyvius.

Augant šiuolaikinių mokėjimo priemonių poreikiui, prie Lietuvos banko 2017 m. įdiegtos momentinių mokėjimus sistemos šiemet prisijungė dar vienas šalies mokėjimo paslaugų teikėjas – AB Šiaulių bankas. Dabar jo klientai gali gauti mokėjimus eurais iš kitų momentinių mokėjimų rinkos dalyvių per keletą sekundžių 24 val. per parą ištisus metus be poilsio ir švenčių dienų.

Baltijos ir Šiaurės šalių regione CENTROlink sistema išsiskiria kaip daugiausia mokėjimo paslaugų, įskaitant tiesioginį debetą ir momentinius mokėjimus, siūlanti sistema. Lietuvos banko sukurta ir 2018 m. įdiegta sąskaitos susiejimo su telefono numeriu paslauga leis dar sparčiau plėstis momentinių mokėjimų sistemai šalyje ir spartins momentinių mobiliųjų mokėjimų, alternatyvos įprastiems mokėjimams ir atsiskaitymams grynaisiais pinigais, plėtrą.