Lietuvos bankas
2015-06-11
  • 4874_imp_v_vasiliauskas_ir_antanas_a_jonynas.jpg
     
11

Lietuvos banko šiandien į apyvartą išleista 5 eurų kolekcinė moneta, skirta literatūrai (iš serijos „Lietuvos kultūra“), pristatyta Rašytojų klube Vilniuje dalyvaujant rašytojams, literatūros mylėtojams ir skambant M. K. Čiurlionio muzikai.

„Suvokdami literatūros svarbą tautos kultūriniame gyvenime ir siekdami pagerbti lietuvių kūrėjus – nuo pradininkų iki šių laikų autorių – išleidžiame monetą literatūrai. Monetą skiriame ir visiems literatūros mylėtojams, nes be jų – be tų, kuriems savo žodžius, išmintį ir jausmus skiria rašytojai, tikriausiai nebūtų ir daugelio knygų“, – monetos sutiktuvėse sakė Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas.

Dailininkas Rytas Jonas Belevičius, kurdamas monetą, pasistengė perteikti meninio įkvėpimo, kuris apima kūrėją, o vėliau praturtina ir jo kūrinių skaitytoją, idėją. Reverse vaizduojamas stilizuotos knygos puslapių virsmas: iš statiškų į dinamiškus, primenančius paukščio sparnus. Vyčio vaizdas monetoje taip pat minimalistinis ir neįprastas, – tarsi nutapytas lengvais dailininko mostais.

 Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas ir Lietuvos Rašytojų sąjungos pirmininkas Antanas A. Jonynas (nuotr. T. Lukšio, BFL)

monetos_dailininkas_rytas_jonas_belevicius.jpg

Monetos dailininkas Rytas Jonas Belevičius (nuotr. T. Lukšio, BFL)

Pasak literatūros kritiko Valentino Sventicko, Lietuvos istorijoje nebuvo jokio kito laikotarpio, grožinės literatūros ir jos leidybos išaugimo požiūriu prilygstančio dabartiniam. „Laisvai plėtojasi visos literatūros rūšys ir žanrai, reiškiasi temų, metodų, stilių įvairovė. Įvairi, skirtinga ir pasirodančių publikacijų bei knygų vertė“, rašo V. Sventickas kartu su moneta išleistame lankstinuke.

Moneta literatūrai – penktoji iš serijos „Lietuvos kultūra“. Lietuvos bankas anksčiau yra išleidęs 10 litų monetas, skirtas muzikai, teatrui, dailei ir kinui. Tad renginio metu skambėję garsaus Lietuvos pianisto Roko Zubovo atliekami M. K. Čiurlionio kūriniai subtiliai susiejo skirtingų rūšių meną.

monetos_pristatymas_2.jpg

monetos_pristatymas.jpg

Monetos pristatymo akimirkos (nuotr. T. Lukšio, BFL)

Sidabro monetas, skirtas literatūrai, nukaldino UAB Lietuvos monetų kalykla 4 tūkst. vnt. tiražu. Monetos briaunoje užrašyta LIETUVOS KULTŪRA * LITERATŪRA. Monetų nuo jų išleidimo dienos galima įsigyti Lietuvos banko kasose Vilniuje (Totorių g. 2/8 ir Žirmūnų g. 151) ir Kaune (Maironio g. 25).

Kiekviena valstybė narė, kurios valiuta yra euras, turi teisę kaldinti kolekcines eurų monetas, savo nuožiūra pasirinkdama nominalą, metalą ir kitas ypatybes. Šios monetos turi reikšmingai skirtis nuo apyvartinių monetų bent dviem iš šių trijų požymių: spalva, skersmeniu ar svoriu. Tokios monetos yra mokėjimo priemonė tik jas išleidusioje šalyje, skirtingai nei apyvartinės ir proginės eurų monetos, galiojančios visoje euro zonoje.