Lietuvos bankas
2011-06-21

Lietuvos krepšinio rinktinei dovanota nauja auksinė moneta Kauno arenoje palydėta linkėjimais laimėti aukščiausią Europos apdovanojimą.

Lietuvos banko į apyvartą išleistos dvi kolekcinės monetos – auksinė ir apyvartinė, skirtos šalyje populiariam sportui – krepšiniui, Kauno arenoje šiandien padovanotos legendiniam krepšininkui Arvydui Saboniui ir Lietuvos vyrų rinktinės vyriausiajam treneriui Kęstučiui Kemzūrai.

„Suprantu, kad nėra lengva pagaminti tokią auksinę monetą. Europos čempionate „pagaminti auksą“ taip pat nebus lengva. Bet mes stengsimės lygiuotis į Lietuvos banką ir bandysime „gaminti“. Reikės pasidalinti paslaptimis, kaip jis tai daro,“ – nuotaikingai žadėjo Kęstutis Kemzūra Kauno arenoje įvykusiame naujųjų monetų pristatyme.

Jo metu Arvydas Sabonis šiandien Kauno arenoje įspūdingai įdėjo kamuolį į krepšį. Taip Europos krepšinio čempionato Lietuvoje ambasadorius palydėjo į gyvenimą naują auksinę monetą ir linkėjo jame kuo geriausios sėkmės Lietuvos vyrų rinktinei.

„Šią kolekcinę monetą pristatome likus nedaug laiko iki Lietuvoje vyksiančio Europos krepšinio čempionato starto. Jame rungtyniausiančiai Lietuvos vyrų rinktinei dovanojame auksinę monetą, linkėdami čempionate laimėti auksinius medalius. Apie tai svajoja visa Lietuva!“, sakė Lietuvos banko valdybos narys, Pinigų projektavimo ir gamybos komisijos pirmininkas Audrius Misevičius. Jis pažymėjo, kad Lietuvos bankas pirmą kartą išleido 50 litų auksinę monetą, jos tiražas – 5 tūkst. vienetų. „Tikiuosi, ji bus patraukli ir numizmatams, ir dideliam būriui krepšinio mėgėjų“, – mano Audrius Misevičius.

Milijono vienetų tiražu išleista ir krepšiniui skirtų 1 lito apyvartinių monetų. „Jų netrukus tikrai atsiras daugelio Lietuvos gyventojų piniginėse“, minėjo Audrius Misevičius.

Naujosios monetos padovanotos Lietuvos krepšinio federacijos prezidentui Vladui Garastui, kitiems renginio svečiams.

Krepšiniui skirtų monetų grafinius projektus sukūrė Liudas Parulskis, gipsinius modelius – Giedrius Paulauskis. Monetas nukaldino UAB Lietuvos monetų kalykla. 50 litų moneta nukaldinta iš 999 prabos aukso, jos skersmuo 16,25 mm, masė 3,10 g. Apyvartinė moneta nukaldinta iš vario ir nikelio lydinio.

Monetų galima įsigyti Lietuvos banko kasoje Vilniuje (Totorių g. 2/8), Lietuvos banko skyriuose Kaune (Maironio g. 25) ir Klaipėdoje (Naujoji Uosto g. 16). Auksinės monetos reprezentacinėje dėžutėje pardavimo kaina – 450 litų. Apyvartinė moneta parduodama (keičiama) už nominaliąją vertę, t. y. už 1 litą. 10 tūkstančių 1 lito monetų UAB Lietuvos monetų kalykla supakavo į specialius plastikinius dėklus (kaina – 5 Lt).

Lietuvos bankas jau yra išleidęs šešiasdešimt devynias kolekcines (progines) monetas. Vienuolika iš jų – auksinės.

Pristatymo akimirkos (13.2 MB )