Lietuvos ir Lenkijos centrinių bankų mokslinėje konferencijoje bus nagrinėjama neapibrėžtumo įtaka ekonomikai
Šiandien prasideda bendra Lietuvos ir Lenkijos centrinių bankų mokslinė konferencija „Prisitaikymas prie neapibrėžtumų kintančiame pasaulyje“. Joje, be Lietuvos ir Lenkijos ekspertų, pranešimus skaitys ir diskusijas moderuos mokslininkai iš Anglijos, Kanados centrinių bankų, Federalinio rezervo banko, taip pat geriausių Europos ir JAV universitetų. Dėl suvaržymų, susijusių su COVID-19, konferencija vyks virtualiai.
„Neapibrėžtumas euro zonos kontekste nėra naujas reiškinys – jį lėmė valstybių skolų krizė, Brexitas, prekybos karai, o dar labiau sustiprino netikėtai užklupusi pandemija. Padidėjusio neapibrėžtumo sąlygomis įmonės linkusios stabdyti investicijas ir plėtrą, o vartotojai ima daugiau taupyti. Kokios bus ilgalaikės tokių pokyčių pasekmės, šiandien numatyti itin sudėtinga. Tačiau toks neapibrėžtumas nebūtinai yra tik neigiamas dalykas – jis gali tapti reikšmingų ir ilgai lauktų pokyčių katalizatoriumi“, – sakė Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas.
„Pastarojo metu įvykiai priminė mums išmintingos improvizacijos, intuicijos ir euristikos svarbą priimant sprendimus. „Pradėkite galvoti greitai“, galima pacituoti Daniel Kahneman, nes tai yra mūsų geriausia ir vienintelė viltis, padedanti susitvarkyti su situacijomis, kurios nebuvo numatytos sukurtuose modeliuose. Tai nereiškia, kad mums, sprendimų priėmėjams, nebereikia tiriamosios veiklos. Priešingai, mums reikia mokslinių tyrimų, kurie pripažįsta neapibrėžtumą ir su juo stengiasi susidoroti. Mums reikia mokslinių tyrimų, kurie prisitaiko ir pakankamai greitai tobulėja, kad pasivytų tuos dramatiškus pokyčius, kurie įvyko ekonomikoje. Pokyčius, kurių nebuvome nei sumodeliavę, nei ištestavę“, – konferencijoje sakė Lenkijos centrinio banko prezidentas Adam Glapinski.
Mokslinė konferencija suskirstyta į keturias diskusijų sesijas rugsėjo 24 ir 25 d. nuo 15 val. Lietuvos laiku. Jose mokslininkai diskutuos apie pinigų politiką ir neapibrėžtumą, įmonių elgseną sunkiai prognozuojamoje aplinkoje, neapibrėžtumo poveikį prekybai ir makroekonomikai.
Pranešimus skaitys ir trys kviestiniai kalbėtojai: profesorė Jennifer La’O iš Kolumbijos universiteto, profesorė Kalina Manova iš London College universiteto ir profesorė Beata Javorcik iš Oksfordo universiteto, ji taip pat yra vyriausioji Europos rekonstrukcijos ir plėtros banko ekonomistė.
Konferenciją organizuoja Lietuvos banko Tyrimų centras, bendradarbiaudamas su Lenkijos centriniu banku (Narodowy Bank Polski), Ekonominės politikos tyrimų centru (CEPR) ir Centrinių bankų tyrimų asociacija (CEBRA). Tai trečioji bendra Lietuvos ir Lenkijos centrinių bankų organizuojama mokslinė konferencija – pirmoji buvo surengta 2016 m. Vilniuje, o antroji 2018 m. Varšuvoje.
Visą renginio programą ir nuorodas į transliacijas galima rasti čia.
Pirma konferencijos diena
Antra konferencijos diena