Lietuvos bankas
2015-01-16
11

Lietuvos centrinė kredito unija įpareigota pašalinti veiklos trūkumus; pakeista akcinės bendrovės „Lietuvos draudimas“ draudimo veiklos licencija; bus leidžiamos lietuviškos kolekcinės ir proginės eurų monetos

Lietuvos centrinė kredito unija įpareigota pašalinti veiklos trūkumus

Lietuvos banko valdyba įspėjo Lietuvos centrinę kredito uniją dėl teisės aktų pažeidimų. Jie nustatyti Lietuvos bankui atlikus jos inspektavimą. Centrinė kredito unija neužtikrino tinkamos vidaus kontrolės ir operacinės rizikos valdymo.

Ji įpareigota iki 2015 m. birželio 30 d. pašalinti inspektavimo metu nustatytus teisės aktų pažeidimus ir veiklos trūkumus ir informuoti apie tai Lietuvos banko Priežiūros tarnybą.

Pakeista akcinės bendrovės „Lietuvos draudimas“ draudimo veiklos licencija

Lietuvos banko valdyba pakeitė akcinei bendrovei „Lietuvos draudimas“ išduotą draudimo veiklos licenciją, suteikdama teisę verstis ir kelionių organizatoriaus prievolių įvykdymo laidavimo draudimo veikla.

Bus leidžiamos lietuviškos kolekcinės ir proginės eurų monetos

Lietuvos banko valdyba patvirtino Kolekcinių eurų monetų išleidimo 2016–2017 metais ir proginių eurų monetų su Lietuvos nacionaline puse išleidimo 2015–2017 metais planą (26.5 KB download icon).

2016 m. numatoma išleisti keturias kolekcines eurų monetas. Tai trys sidabrinės 20 eurų monetos, skirtos Nepriklausomybės įtvirtinimo 25-mečiui, kovoms už laisvę atminti, XXXI olimpinėms žaidynėms Rio de Žaneire, ir viena auksinė 5 eurų moneta iš serijos „Lietuvos mokslas“.

2017 m. planuojama išleisti  keturias 20 eurų kolekcines  monetas. 

Bus išleista moneta, skirta Algirdo Juliaus Greimo 100-osioms gimimo metinėms, ir moneta, skirta Pranciškaus Skorinos pirmosios išspausdintos knygos rusėnų kalba 500-mečiui. Bus tęsiama monetų serija „Lietuvos gamta“ ir pradėta nauja monetų serija „Lietuvos rūmai ir dvarai“.

Kiekviena euro zonos šalis gali kaldinti kolekcines eurų monetas, savo nuožiūra pasirinkdama nominalą, metalą ir kitas ypatybes. Lietuvos banko išleistos kolekcinės monetos  kaip mokėjimo priemonė bus naudojama tik mūsų šalyje.

Be to, euro zonos šalys gali išleisti ir progines monetas, kurios kaip mokėjimo priemonė galioja visoje euro zonoje. planuojama 2015–2017 m. išleisti tris progines 2 eurų monetas su Lietuvos nacionaline puse. Tai bus moneta, skirta lietuvių kalbai, moneta, skirta baltų kultūrai, ir moneta, skirta Vilniui – kultūros ir meno valstybės sostinei. Tų monetų išorinė dalis bus iš vario ir nikelio lydinio, centras trisluoksnis – iš nikelio su žalvariu.

Nustatyta, kad proginių eurų monetų su Lietuvos nacionaline puse išleidimo metai (2015, 2016 arba 2017 m.) bus patvirtinti atsižvelgiant į monetų grafinių projektų kūrimo konkursų rezultatus.