Įvedus eurą keisis pinigų finansų įstaigų statistinė atskaitomybė; patvirtintos Litų ir centų monetų naikinimo Lietuvos banke taisyklės
Įvedus eurą keisis pinigų finansų įstaigų statistinė atskaitomybė
Rengiantis euro įvedimui Lietuvos banko valdyba pagal Eurosistemos reikalavimus pakeitė pinigų finansų įstaigų (PFĮ) balanso ir palūkanų normų statistinę atskaitomybę.
PFĮ balanso ir palūkanų normų statistinės atskaitomybės bendruosiuose nuostatuose, taip pat statistinių ataskaitų formose išbraukti straipsniai litais, o sumų matavimo vienetas pakeistas į tūkstantį eurų sveikaisiais skaičiais.
PFĮ palūkanų normų statistinėje atskaitomybėje įrašyti nauji reikalavimai pateikti euro zonos (išskyrus Lietuvą) rezidentų namų ūkių ir ne finansų bendrovių paskolų ir indėlių sumas ir palūkanų normas.
Šie statistinės atskaitomybės pakeitimai įsigalios 2015 m. vasario 2 d., pradedant 2015 m. sausio mėn. duomenimis.
Lietuvos PFĮ pateikti duomenys bus naudojami sudarant euro zonos PFĮ balanso ir palūkanų normų statistiką, įskaitant euro zonos pinigų junginius ir priešinius.
Patvirtintos Litų ir centų monetų naikinimo Lietuvos banke taisyklės
Įvedus eurą, litų ir centų monetų nebereikės. Šios monetos bus deformuotos specialia monetų naikinimo sistema ir parduotos metalo laužo supirkėjams. Lietuvos banko valdyba patvirtino Litų ir centų monetų naikinimo Lietuvos banke taisykles. Jose nustatyta iš apyvartos išimtų litų ir centų monetų pylimo į statines prieš deformavimą ir monetų naikinimo tvarka.
Monetų naikinimas prasidės artimiausiu metu. Litų banknotų naikinimas pradėtas rugpjūtį.
Spalio pradžioje apyvartoje buvo beveik 79 mln. įvairių nominalų litų banknotų (jų suma – 9 207 mln. Lt, jie svėrė apie 79 tonas) ir beveik 1 170 mln. įvairių nominalų apyvartinių monetų (jų suma – 248 mln. Lt, jos svėrė apie 2 352 tonas).