Lietuvos bankas
2018-11-22
  • lb-sprendimai.jpg
     
11

Lietuvos banko valdyba už netinkamą vartojimo kredito reklamą skyrė baudą Luminor Bank AB, patvirtino Užgavėnėms skirtų monetų etalonus ir išdavė naują elektroninių pinigų įstaigos licenciją.

Už netinkamą vartojimo kredito reklamą – bauda Luminor Bank AB

Lietuvos banko valdyba skyrė 150 220 eurų baudą Luminor Bank AB už įvairiais informavimo kanalais skelbtą vartojimo kreditų reklamą, nes bankas nesilaikė tokiai reklamai teisės aktuose nustatytų reikalavimų. 

Lietuvos bankas nustatė, kad beveik tris savaites Luminor Bank AB užsakymu įvairiose interneto svetainėse, banko bankomatuose ir lauko reklaminiuose stenduose skelbtoje vartojimo kredito sutarties reklamoje dideliu šriftu buvo nurodyta vartojimo kredito palūkanų norma (nuo 9 %) arba sutarties sudarymo mokestis (0 Eur), o privalomas tipinis pavyzdys su vartotojui svarbia standartine informacija apie vartojimo kreditą buvo pateiktas iki 30 kartų mažesniu šriftu. 

Pagal nustatytą tvarką vartojimo kredito sutarties reklamoje nurodomas tipinis pavyzdys turi išsiskirti iš kitos vartojimo kredito sutarties reklamoje teikiamos informacijos, jo tekstas neturi būti pateiktas mažesniu ar sunkiau įskaitomu šriftu, palyginti su kita reklamoje teikiama informacija apie su vartojimo kreditu susijusias išlaidas. Tais atvejais, kai vartojimo kredito sutarties reklamoje keli vartojimo kredito kainos elementai pateikiami skirtingo dydžio šriftu, laikantis pastebimumo reikalavimo, tipinis pavyzdys turėtų būti pateikiamas ne mažesnio dydžio šriftu nei informacija apie vartojimo kredito kainos elementą, pateiktą didžiausiu šriftu. 

Atsižvelgus į aplinkybių visumą ir įvertinus lengvinančias aplinkybes, už netinkamą reklamą Luminor Bank AB skirta 0,1 proc. 2017 metų bendrųjų metinių pajamų dydžio bauda.

Lietuvos banko patvirtintose Finansinių paslaugų reklamos gairėse yra išsamiai paaiškinti finansinių paslaugų reklamai keliami teisės aktų reikalavimai, atkreiptas rinkos dalyvių dėmesys į svarbiausius finansinių paslaugų reklamos rengimo bei platinimo aspektus siekiant padėti jiems tinkamai įgyvendinti atitinkamų teisės aktų nuostatas. Šiemet keliems vartojimo kredito davėjams Lietuvos bankas taip pat skyrė baudas už televizijos kanalais ir internete transliuotą reklamą apie gyventojams siūlytus vartojimo kreditus, nes ji neatitiko vartojimo kredito reklamai teisės aktais nustatytų reikalavimų.

Patvirtinti Užgavėnėms skirtos monetų etalonai

Lietuvos banko valdyba  patvirtino 5 eurų ir 1,50 euro kolekcinių monetų, skirtų Užgavėnėms, etalonus. Šias monetas iš serijos „Tradicinės lietuvių šventės“ numatoma išleisti į apyvartą 2019 m. pirmąjį ketvirtį. 

Šios monetos averso ir reverso grafinius projektus sukūrė Giedrius Paulauskis, etalonus nukaldino UAB Lietuvos monetų kalykla.

Išduota nauja elektroninių pinigų įstaigos licencija

Lietuvos banko valdyba išdavė UAB „Phoenix Payments“ elektroninių pinigų įstaigos licenciją, suteikiančią teisę leisti elektroninius pinigus ir teikti Mokėjimų įstatyme nurodytas mokėjimo paslaugas. Šios bendrovės savininkas yra iš Islandijos. Įstaiga numato teikti mokėjimo paslaugas internetiniam verslui  Europos Sąjungoje, jos klientai bus tik juridiniai asmenys.