Lietuvos bankas
2022-07-01
11

Lietuvos banko skelbiami ekonomikos ir finansų sistemos statistiniai duomenys nuo šiol prieinami Lietuvos atvirų duomenų portale data.gov.lt, kuris veikia kaip vieno langelio atvirų duomenų platforma Lietuvoje.

„Suprasdami atvirų duomenų svarbą jos vartotojams ir didžiulį komercinį potencialą verslui bei inovatyvių paslaugų plėtotei, siekiame visuomenei atverti kuo daugiau nuasmenintų duomenų ir suteikti prieigą prie jų vartotojams patogiais ir suprantamais būdais ne tik Lietuvos banko interneto svetainėje, bet ir valstybės atvirų duomenų vieno langelio platformoje“, – sako Ramūnas Baravykas, Lietuvos banko Duomenų ir statistikos departamento direktorius.

Šioje platformoje vartotojai ras Lietuvos banko renkamus ir skelbiamus ekonomikos ir finansų sistemos duomenis – Lietuvos finansinių sąskaitų, mokėjimų, tiesioginių investicijų, bankų ir kitų pinigų finansų įstaigų, draudimo bendrovių, pensijų ir investicinių fondų, paskolų ir indėlių palūkanų normų statistinius duomenis.

Lietuvos bankas, būdamas į duomenis orientuota organizacija ir reaguodamas į besikeičiančius duomenų valdymo ir jų tvarkymo poreikius, įgyvendina Duomenų valdymo brandos didinimo programą (DAMAMA). Įgyvendinant programą atnaujinama duomenų infrastruktūra, atliekami duomenų valdysenos sąrangos, duomenų surinkimo, duomenų sandėliavimo, analizės ir platinimo pakeitimai. Lietuvos bankas siekia atverti kuo daugiau galimybių oficialios statistikos vartotojams ir sudaryti sąlygas duomenimis grįstiems sprendimams finansų rinkos dalyvių priežiūros srityje, efektyviai įgyvendinti makroprudencinę politiką ir užtikrinti visos finansų sistemos stabilumą.

Optimizuojant duomenų platinimo sritį, daug dėmesio skiriama atvirų duomenų iniciatyvai, kartu prisidedama ir prie Lietuvos banko vizijos – pažangus, iniciatyvus ir atviras Eurosistemos centrinis bankas – įgyvendinimo.