Lietuvos bankas
2020-10-29
11

Lietuvos bankas parengė išsamius praktinius patarimus finansų rinkos naujokams, siekiantiems veiklos licencijos mūsų šalyje. 

„Tai savotiški namų darbai, kuriuos nauji rinkos dalyviai turėtų parengti prieš ateidami kalbėtis dėl licencijų tam, kad dialogas būtų kokybiškesnis. Čia sukauptos pastarųjų metų dažniausiai pasitaikančios klaidos ir geroji praktika“, – sako Lietuvos banko Priežiūros tarnybos direktorė Jekaterina Govina.  

Į ką atsižvelgti rengiant verslo planą, reikalavimai vadovams ar apskaitos reikalavimai, į ką dera atkreipti dėmesį, užtikrinant atitikties ir pinigų plovimo prevencijos reikalavimus, – šie ir kiti konkretūs patarimai skirti siekiantiems elektroninių pinigų ar mokėjimo įstaigų, banko, specializuoto banko, valdymo, finansų maklerio, finansų patarėjo įmonių licencijos, siekiantiems būti įrašytiems į sutelktinio finansavimo platformų operatorių, kredito davėjų ir kitus viešuosius sąrašus. Taip pat skelbiami patarimai siekiantiems pritraukti lėšų, pavyzdžiui, leidžiant vertybinius popierius.

Patarimuose atsispindi Lietuvos banko patirtis išduodant licencijas ir nuo 2016 m. vykdant „Newcomer“ programą, kuria pasinaudojo 500 įmonių iš 60 šalių. Ši vieno langelio principu pagrįsta konsultavimo programa skirta finansų rinkos dalyviams, besidomintiems galimybe teikti finansines paslaugas Lietuvoje ir iš jos.

Lietuvos bankas atidžiai vertina potencialius finansų rinkos dalyvius, todėl toli gražu ne visi pageidaujantys įveikia licencijavimo procesą. Nuo 2018 m. Lietuvos bankas sulaukė daugiau kaip 300 prašymų dėl įvairių licencijų ir įrašymo į sąrašus, tačiau patenkinta buvo 200 prašymų. Daugiausia licencijų (apie 50) per trejus pastaruosius metus išduota elektroninių pinigų įstaigoms. 

Kaip tinkamai pasirengti licencijavimui