Lietuvos bankas
2019-05-08
  • Fotolia_258871109_Subscription_Monthly_M.jpg
     
11

Lietuvos banko skelbta vieša konsultacija dėl atvirosios bankininkystės sulaukė didelio profesionalų dėmesio ir grįžtamojo ryšio. Lietuvos bankas rinkos dalyvius kvies tolesniam dialogui dėl konkrečių priemonių, kad verslas ir gyventojai gautų daugiau išmaniųjų finansinių paslaugų.

„Rinkos dalyvių palaikymo sulaukė daugelis Lietuvos banko pasiūlytų priemonių. Visi pritarė siūlymui sukurti finansų sektoriaus atvirojo ryšio sąsajų registrą, kuris suteiks galimybę skaitmeninių finansinių produktų kūrėjams rasti reikalingą informaciją apie prieinamas sąsajas iš vieno šaltinio“, – sako Lietuvos banko Rinkos infrastruktūros departamento direktorius Algirdas Neciunskas.

Finansų sektoriaus atvirojo ryšio sąsajų (angl. Application Programming Interface, API) registrą numatoma sukurti iki šių metų pabaigos. Atvirosios bankininkystės plėtros klausimą toliau nagrinės Mokėjimų taryba. Šiai temai sudaryta atskira užduoties grupė, kurią sudaro vartotojų, finansinių technologijų (FinTech) įmonių, bankų ir Finansų ministerijos atstovai, jai pirmininkauja Lietuvos bankas. Be to, rodydamas pavyzdį, Lietuvos bankas planuoja viešinti populiariausių savo skelbiamų duomenų atvirojo ryšio sąsajas.

Atsakydami į konsultacijos klausimus dalis finansų rinkos dalyvių, ypač naujų, išreiškė norą turėti prieigą prie kuo daugiau duomenų, kad galėtų kurti naujus ir inovatyvius atvirosios bankininkystės produktus bei paslaugas. Kiti teigė, kad naujų bankinių duomenų atvėrimas per API gali būti per ankstyvas rinkoje, kurioje dar tik pradedami bandyti mokėjimo inicijavimo ir sąskaitos informacijos paslaugų sprendimai.

Viešą konsultaciją dėl atvirosios bankininkystės plėtros mūsų šalyje Lietuvos bankas paskelbė 2018 m. pabaigoje. Į kvietimą teikti pasiūlymus atsiliepė ir Lietuvoje veikiantys bankai bei FinTech įmonės, ir užsienio rinkos dalyviai.

Viešos konsultacijos metu Lietuvos banko darbuotojai susitiko su Lietuvos bankų ir FinTech įmonių asociacijų, vartotojų asociacijos, programos „Kurk Lietuvai“, komercinių bankų ir kitų organizacijų atstovais. Taip pat patirtimi dalijosi svečiai iš Jungtinės Karalystės institucijos Open Banking Implementation Entity, kuri pirmauja pasaulyje pagal atvirosios bankininkystės priemonių įgyvendinimą. Išsamesni viešos konsultacijos rezultatai pateikiami dokumente, kurį galite rasti pagal šią nuorodą.

Atviroji bankininkystė (angl. Open Banking) yra sparčiai progresuojanti FinTech sritis – naudodamos bankų ar kitų finansų įstaigų duomenis, įmonės siūlo įvairias finansines ir informacines paslaugas, suteikdamos papildomos naudos bei geresnės patirties gyventojams ir įmonėms. Lietuvos Vyriausybė pritarė FinTech sektoriaus plėtros skatinimo priemonių planui, kuriame atviroji bankininkystė yra įvardyta kaip viena iš prioritetinių priemonių.

Norinčius dalyvauti Mokėjimų tarybos atvirosios bankininkystės grupės veikloje kviečiame kreiptis el. paštu [email protected].

Viešosios konsultacijos apie atvirąją bankininkystę apžvalga (anglų k.) (244.1 KB )