Lietuvos bankas
2023-06-05
11

Keičiantis rinkos situacijai, Lietuvos bankas teikia siūlomų Mokėjimų įstatymo (toliau – Įstatymas) pataisų projektą, apibrėžiantį pagrindinės mokėjimo sąskaitos paslaugos sąlygas. Įstatymo pakeitimai užtikrins gyventojams pakankamas mokėjimo paslaugas už prieinamą kainą, o kredito įstaigoms – mažesnę administracinę naštą.

„Mokėjimų įstatymo pakeitimai yra laiku žengtas ir svarbus žingsnis, siekiant patenkinti gyventojų poreikius. Numatoma, kad pagrindinės mokėjimo sąskaitos krepšelyje nustatoma pasiimti grynųjų pinigų suma iš bankomatų ir elektroninių pervedimų skaičius turi tenkinti 90 proc. Lietuvos gyventojų poreikius.

Pakeitimai leis padidinti mokėjimo paslaugų prieinamumą, užtikrins socialiai pažeidžiamų asmenų apsaugą, piniginę socialinę paramą gaunantiems paliekant galimybę pasinaudoti paslaugomis už ne daugiau nei pusę maksimalaus komisinio atlyginimo, o socialinės pašalpos gavėjams, pagal Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymą, tokios paslaugos galėtų būti teikiamos nemokamai“, – teigia Lietuvos banko valdybos pirmininkas Gediminas Šimkus.

Įstatymo projekte numatoma, kaip bus apskaičiuojamas maksimalus komisinio atlyginimo už pagrindinės mokėjimo sąskaitos paslaugą dydis. Komisinis atlyginimas negalės viršyti tam tikros minimaliosios mėnesinės algos dalies, kuri nustatoma taip, kad pagrindinės mokėjimo sąskaitos įkainis atitiktų šiuo metu rinkoje siūlomus palankius vartotojui mokėjimo paslaugų krepšelius. Maksimalus komisinis atlyginimas taip pat bus siejamas su pagrindinės mokėjimo sąskaitos paslaugos apimties pokyčiais.

Socialiai pažeidžiamų asmenų apsauga išlaikoma nustatant, kad asmenims, kuriems paskirta socialinė pašalpa nepasiturintiems gyventojams, pagrindinės mokėjimo sąskaitos paslauga būtų teikiama nemokamai.

Siūloma Įstatyme numatyti konkrečius kriterijus, kaip turi būti nustatoma paslaugų, kurios turi būti teikiamos pagrindinės mokėjimo sąskaitos krepšelyje, apimtis. Siekiama, kad atnaujintas pagrindinės mokėjimo sąskaitos paslaugų krepšelis užtikrintų, jog siūlomos paslaugos būtų tinkamos didžiajai daliai Lietuvos gyventojų.

„Siekiant didesnio skaidrumo, Įstatymo projekte numatoma nauja pareiga mokėjimo paslaugų teikėjams – jie privalės informuoti vartotojus apie galimybę pasirinkti pagrindinės mokėjimo sąskaitos paslaugą arba kitus pasiūlymus. Papildomo informavimo reikalavimas skatins gyventojus dažniau vertinti skirtingus mokėjimo paslaugų krepšelius ir pasirinkti jiems palankiausią”, – teigia G. Šimkus.

Atsižvelgiant į pokyčius rinkoje, numatomi pakeitimai ir pagrindinės mokėjimo sąskaitos paslaugą teikiančių kredito įstaigų ratui. Papildomai būtų įtraukiamos ir tos kredito įstaigos, kurios neteikia grynųjų pinigų įmokėjimo į sąskaitą paslaugos, tačiau teikia kitas pagrindinės mokėjimo sąskaitos apimamas mokėjimo paslaugas.

Siūloma sukurti įkainių smulkiajam verslui palyginimo svetainę, kurioje vienoje vietoje pateikiami aktualių mokėjimo paslaugų įkainiai.

Pakeitimo nuostatų įgyvendinimas reikš ir administracinės naštos mažinimą: paslaugos apimties ir maksimalaus komisinio atlyginimo peržiūrą siūloma vykdyti kas trejus metus.

Pagrindinės mokėjimo sąskaitos paslauga Lietuvos rinkoje teikiama jau septintus metus. Į pagrindinės mokėjimo sąskaitos krepšelį įeina sąskaitos atidarymas ir tvarkymas, elektroninės priemonės sąskaitai valdyti ir inicijuoti mokėjimus, mokėjimo kortelė ir mokėjimai ja, elektroniniai pervedimai, grynųjų pinigų pasiėmimo ir įmokėjimo į sąskaitą paslaugos.

Lietuvos bankas siūlo Mokėjimų įstatymo pakeitimus – tenkins gyventojų poreikius            

Su pristatymu susipažinti galite čia. (281.2 KB download icon)