Lietuvos bankas
2019-12-12
11

Lietuvos bankas pasirinko dvi įmones, sukursiančias ir išbandysiančias išmanųjį sprendimą, kuriuo siekiama supaprastinti priežiūrai reikalingų ataskaitų gavimą –  operacijų duomenys bus siunčiami automatiškai ir vienodu formatu tiesiai iš finansų rinkos dalyvių, taip mažinant administracinį krūvį. 

„Rinkos dalyviams tai leis sumažinti laiko, žmogiškųjų išteklių, investicijų į informacines technologijas sąnaudas. Mums, kaip priežiūros institucijai, sprendimas leis ataskaitas gauti visada laiku ir reikiamais pjūviais, pateikti rinkai įžvalgas apie rizikas, o tai didins priežiūros efektyvumą, ypač augant rinkos dalyvių skaičiui“, – sako šios išmaniojo reguliavimo technologijų (RegTech) iniciatyvos vadovas, Lietuvos banko Priežiūros tarnybos direktoriaus patarėjas Ramūnas Baravykas.

Sprendimo idėja buvo pasiūlyta įgyvendinant šalies viešojo sektoriaus ir rinkos bendradarbiavimo projektą „GovTech Lab“, o prie jos prisijungusios bendrovės „Peekdata.io“ ir „Columbus Lietuva“, UAB, suvienijo jėgas, kad sukurtų informacijos mainų tarp finansų rinkos dalyvių ir priežiūros institucijos sprendimo prototipą. Tam bus naudojama atvirojo ryšio sąsaja (angl. Application Programming Interface, API), kertinis atvirosios bankininkystės elementas, padėjęs sustiprinti konkurenciją mokėjimų rinkoje ir pasiūlęs gyventojams bei verslui naujų patrauklių paslaugų. Tam, kad bandymai būtų tikroviški ir sėkmingi, prieigą prie savo bandymams skirtų duomenų sutiko suteikti elektroninių pinigų įstaiga UAB „ConnectPay“ ir „Interpaylink“ bei informacinių sprendimų teikėjas „Paysolut“.

Šiuo metu mokėjimo paslaugų teikėjai (bankai, kredito unijos, kitos kredito įstaigos, elektroninių pinigų ir mokėjimo įstaigos) Lietuvos bankui turi teikti statistines ir priežiūrai skirtas ataskaitas. Tam finansų rinkos dalyvis turi skirti daug laiko ir išteklių. Dėl to Lietuvos bankas ieško inovatyvaus sprendimo, kuris leistų gauti reikiamus duomenis ir automatiškai juos perkelti į analitines priemones išvengiant skirtingų interpretacijų. Tikimasi, kad sprendimą pavyks išbandyti jau 2020 m. pradžioje.

Papildoma informacija
„GovTech Lab“ iniciatyva siekiama panaudoti naujausias technologijas viešojo sektoriaus iššūkiams spręsti – institucija skelbia jai aktualią problemą, o startuoliai, verslo įmonės ir visuomenė siūlo inovatyvius technologinius jos sprendimo būdus. 

Lietuvos bankas siekia, kad finansų rinkos dalyviams mažėtų ataskaitų našta