Lietuvos bankas
2013-01-10

Lietuvos banko valdyba pakeitė palūkanų už bankų laikomas privalomąsias atsargas skaičiavimą. Atlyginimas už šias lėšas yra susietas su Europos Centrinio Banko indėlių galimybės palūkanų norma, kuri šiuo metu yra 0 %. Valdyba taip pat sumažino komerciniams bankams taikomų privalomųjų atsargų normą ir sudarė prielaidas bankams ilgainiui didinti kreditavimą.

„Už saugiomis laikomas finansų priemones šiuo metu rinkose mokamos nulinės ar net neigiamos palūkanos, todėl pakeitėme už privalomąsias atsargas taikomą palūkanų normų skaičiavimo bazę. Dėl to bent jau kurį laiką komerciniams bankams palūkanos už Lietuvos banke laikomas privalomąsias atsargas nebus mokamos“, – sako Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas.

Iki šiol, kai palūkanų norma už privalomąsias atsargas buvo siejama su Europos Centrinio Banko pagrindinių refinansavimo operacijų palūkanų norma, Lietuvos bankas kredito įstaigoms mokėdavo 0,75 % palūkanas. Vien pernai komerciniams bankams iš viso sumokėta 4,5 mln. Lt palūkanų.

Indėlių dalis, kurią komerciniai bankai laiko kaip privalomąsias atsargas Lietuvos banke, sumažinta nuo 4 iki 3 %. Dėl šio pakeitimo bankų sistemoje atsilaisvins apie 0,5 mlrd. Lt. Tai vidutiniu laikotarpiu bankams sudarys prielaidų skolinti daugiau.

„Siekiame gerinti bankininkystės konkurencinę aplinką Lietuvoje ir laipsniškai artinti ją prie euro zonoje galiojančių rinkos sąlygų“, – sako V. Vasiliauskas.

Šiuo metu euro zonoje galioja 1 % privalomųjų atsargų norma.

Iš šalyje registruotų bankų reikalaujama Lietuvos banke laikyti nustatytą procentą jų turimų indėlių kaip privalomąsias atsargas, kad būtų užtikrintas bankų sugebėjimas sklandžiai vykdyti įmonių ir privačių asmenų mokėjimus bei atsiskaitymus.