Lietuvos bankas
2024-05-16
11

Lietuvos bankas laukia architektūra besidominčių lankytojų gegužės 18–19 dienomis. Ekskursijos metu bus galima aplankyti istorinį banko pastatą Gedimino pr. 6 ir išgirsti savanorių-gidų pasakojimus apie jo architektūrą ir istoriją. 

„Sveikiname „Open House Vilnius“ su 10 metų jubiliejumi ir džiaugiamės, kad šia proga galime pakviesti renginio lankytojus susipažinti su Lietuvos banko pastatu. Tikimės, kad ekskursijų dalyvius jis sudomins savo istorine architektūra, interjeru ir netikėtomis istorijomis“, – sako Ugnė Šaltenytė, Lietuvos banko Korporatyvinių paslaugų departamento direktorė.

Šie rūmai 1889 m. buvo pastatyti buvusiam Vilniaus žemės bankui. Pastatas priskiriamas istorizmo architektūrai. Jo fasadas yra ypač gerai išlaikęs savo pirminį pavidalą – originalios net pagrindinės pastato durys.

XIX a. pabaigos maniera įrengti pastato interjerai ilgainiui keitėsi, tačiau išsaugojo istorizmo interjerams būdingus bruožus.

Pastato interjeras – įspūdingas ir gausiai dekoruotas. 1990 m. rūmuose įsikūrus Lietuvos bankui, 1994–1997 m. atlikti esminiai pastato restauravimo darbai, vadovaujami architekto Alvido Songailos. Restauruojant atkurta daug sovietmečiu prarastos interjero autentikos – puošybos elementai ir originali spalvų gama, pastato plano struktūra.

Architektūros savaitgalio lankytojai galės aplankyti ir vieną iš puošniausių rūmuose esančių Lietuvos banko valdybos posėdžių salę. Joje ant sienų kabo prieškariu veikusio Lietuvos banko valdytojų Vlado Jurgučio, Vlado Stašinsko, Juozo Paknio ir Juozo Tūbelio portretai.

Nepriklausomybės metais banko rūmus papuošė daugybė vertingų meno kūrinių – nuo centrinės laiptinės languose su­mon­tu­oto Stan­isl­ovo Rol­an­do Bu­l­avo vitražo „Nu­mizmatikos raida“ iki vidiniame kiemelyje esančios Romualdo Kvinto bronzinės skulptūros „Chloja“.

Ekskursijoje po rūmus bus galimybė išgirsti daug pasakojimų ir paslaptingų istorijų, kurias papasakos gidai-savanoriai. Tarp jų net trys Lietuvos banko darbuotojai.

Į ekskursijas Lietuvos banke kviečiami visi. Ekskursijos nemokamos. Daugiau informacijos: https://www.openhousevilnius.lt/programa/lietuvos-bankas/