Lietuvos bankas
2022-10-12
11

Lietuvos bankas įsteigė Finansinio raštingumo centrą (FRC), kurio tikslas – stiprinti visuomenės finansinį ir ekonominį raštingumą. 

„Šiuo metu Lietuvoje vis dar trūksta koordinuoto požiūrio į finansinio ir ekonominio raštingumo didinimo klausimus ir aiškios lyderystės. Rūpindamasis Lietuvos gyventojų gerove ir siekdamas kurti vertę visuomenei, Lietuvos bankas įkūrė Finansinio raštingumo centrą. Šis centras sieks, kad vartotojai priimtų racionalius finansinius sprendimus, žinotų finansinių paslaugų alternatyvas ir rinktųsi paslaugas palyginę kelis finansų rinkos dalyvius. Didelį dėmesį Finansinio raštingumo centras skirs ir prevencijai, siekiant didinti atsparumą augančiam finansiniam sukčiavimui“, – sako Lietuvos banko valdybos narys Simonas Krėpšta.

Anot jo, aukštas finansinio ir ekonominio raštingumo lygis – gerai funkcionuojančios valstybės pamatas. Todėl bus siekiama, kad augtų gyventojų supratimas ir apie viešuosius finansus, didėtų sąmoningumas dėl mokamų mokesčių įtakos valstybei ir asmeniniams finansams.

FRC vadovauja socialinių mokslų daktarė Viktorija Dičpinigaitienė, centriniame banke dirbanti nuo 2019 metų. V. Dičpinigaitienė daug metų paskyrė gilinimuisi į pensijų ir asmeninių finansų sritį, o savo kasdieniu prioritetu laiko vertės kūrimą visuomenei.

Lietuvos bankas imasi lyderystės finansinio raštingumo ugdymo srityje

„Darbus Finansinio raštingumo centre jau pradėjome. Vienas pirmiausių – įvertinti mūsų šalyje vykstančius finansinio raštingumo lygio pokyčius, identifikuoti tūnančias spragas. Sieksime, kad Lietuvoje gyventojai lengvai rastų nepriklausomą, objektyvią ir suprantamą informaciją apie finansinius produktus, būtų atsparūs sukčių atakoms ir suvoktų ekonominių procesų įtaką priimamiems kasdieniniams sprendimams. Taip pat tikimės, kad partnerystė ir bendri projektai su kitomis institucijomis bei organizacijomis leis nuveikti reikšmingus darbus, kurie vestų teigiamo pokyčio link“, – sako Lietuvos banko Finansinio raštingumo centro vadovė Viktorija Dičpinigaitienė.

Jau spalio 24–28 d. FRC jungiasi prie Tarptautinės investuotojų savaitės, kurios metu vyks tinklalaidė tvarių finansų tema, feisbuko tiesioginė transliacija ir pokalbiai apie įdomiausias sukčiavimo istorijas, rizikas investuojant ir kt. Spalio 27 d. Finansinio raštingumo konferencijoje, kuri vyks LITEXPO, FRC kvies vaikus į edukacinę erdvę, o Lietuvos banko atstovai skaitys šiuos pranešimus: „Finansinis raštingumas Lietuvoje: kur esame ir kur norime būti?“ (skaitys Lietuvos banko valdybos narys S. Krėpšta) ir „Devynis kartus pamatuok, dešimtą – investuok!“ (skaitys Lietuvos banko Finansinio raštingumo centro vadovė V. Dičpinigaitienė). Lapkričio 19 d. FRC atstovai dalyvaus „Verslo žinių“ ir partnerių organizuojamoje konferencijoje „Moterys investuoja“.

Išsamiau apie Tarptautinės investuotojų savaitės metu vyksiančias iniciatyvas artimiausiu metu rasite Lietuvos banko interneto svetainėje. Tarptautinę investavimo savaitę inicijuoja Tarptautinė vertybinių popierių komisijų organizacija, prie šios savaitės kasmet jungiasi daugiau kaip 100 šalių iš viso pasaulio.