Lietuvos bankas
2022-10-21
11

Nuo šiandien Lietuvos bankas pradeda skelbti pasikartojančių sandorių būsto kainų, kai lyginamos to paties nebe pirmą kartą parduodamo būsto kainos, papildomus rodiklius. Tai viena iš iniciatyvų, skatinanti vartotojus domėtis statistikos duomenimis ir jų panaudojimu.  

„Siekiame, kad vartotojai priimtų duomenimis grįstus sprendimus, todėl, atsižvelgdami į jų išsakomus poreikius, nuolat didiname skelbiamos statistikos apimtį, pateikiame daugiau atvirųjų duomenų ir skatiname naudotis statistikos duomenų tvarkymo priemone“, – sako Ramūnas Baravykas, Lietuvos banko Duomenų ir statistikos departamento direktorius. 

Pasikartojančių sandorių būsto kainų indekso statistiką papildo nauji rodikliai, kurie, greta skelbiamos absoliučios indekso reikšmės, parodys ir metinį bei mėnesinį kainų pokytį. Jie bus naudingi visiems, analizuojantiems nekilnojamojo turto rinkos raidą. 

Tęsdamas atvirųjų duomenų iniciatyvą, Lietuvos bankas papildė bankomatų adresų atvirųjų duomenų rinkinius teritoriniais grynųjų pinigų pasiekiamumo atviraisiais duomenimis. Jie apima Lietuvoje įrengtų bankomatų pasiekiamumo iki 5, 10, 15 ir 20 km atstumu erdvinius duomenis. 

Lietuvos bankas interneto svetainės statistikos skiltyje skelbia daugiau nei 145 tūkst. rodiklių. Tam, kad vartotojams būtų paprasčiau surasti juos dominančią informaciją, interneto svetainėje yra sukurta priemonė „Mano duomenų rinkiniai“. Čia statistinių duomenų vartotojai gali naudotis savo duomenų krepšeliu: susikurti dažnai naudojamų duomenų rinkinius (paskelbus naujus duomenis, jie automatiškai atsinaujina), dalytis jais su kitais vartotojais, sukelti į vieną duomenų rinkinį įvairių statistikos sričių, skirtingų matavimo vienetų ir periodiškumo duomenis, keisti jų parametrus ir pan. 

Optimizuodamas duomenų panaudojimo sritį, Lietuvos bankas siekia glaudaus bendradarbiavimo su duomenų vartotojais ir kartu prisideda prie pažangaus, iniciatyvaus ir atviro Eurosistemos centrinio banko vizijos įgyvendinimo.