Lietuvos bankas
2014-05-05

Atsižvelgdamas į didėjančias bankų atsargas centriniame banke ir siekdamas sumažinti perteklinį litų likvidumą, susidariusį dėl laikino nacionalinių grynųjų pinigų kiekio apyvartoje mažėjimo prieš artėjantį euro įvedimą, Lietuvos bankas atnaujina terminuotųjų indėlių aukcionus. Juos numatoma rengti kiekvieną savaitę iki pat euro įvedimo 2015 m.

„Artėjant numatomai euro įvedimo datai, grynųjų litų kiekis apyvartoje mažėja ir, tikėtina, toliau mažės iki pat euro įvedimo 2015 m. Kartu reikšmingai didėja perteklinės bankų lėšos litais Lietuvos banke. Dėl palankesnių trumpalaikio investavimo galimybių euro pinigų rinkoje bankams atsiranda paskatų šias lėšas keisti į eurus, o dėl to galiausiai mažėja ir Lietuvos banko užsienio atsargos“, – sako Lietuvos banko valdybos narys Tomas Garbaravičius.

Jo teigimu, pasiūlyta terminuotųjų indėlių Lietuvos banke alternatyva ne tik padės sureguliuoti bankų sistemos likvidumą, bet ir leis išvengti staigių Lietuvos banko užsienio atsargų svyravimų ir priverstinio dalies investicijų pardavimo dėl laikinų grynųjų pinigų kiekio pokyčių.

Kaip rodo per pastaruosius kelerius metus eurą įsivedusių šalių patirtis, grynųjų nacionalinių pinigų kiekis apyvartoje prieš euro įvedimą reikšmingai sumažėja. Spartesnis mažėjimas paprastai fiksuojamas antrąjį pusmetį, o intensyviausias – gruodžio mėn. prieš pat euro įvedimą, kai vis daugiau gyventojų, siekdami paprastesnio (automatinio ir nemokamo) nacionalinės valiutos pakeitimo į eurus metų sandūroje, turimus grynuosius pinigus padeda į sąskaitas bankuose. Dalis gyventojų gali pasirinkti litus keisti į eurus dar prieš euro įvedimą, nors tokie sandoriai jiems nebūtų naudingi, nes tektų sumokėti bankų taikomus valiutos keitimo mokesčius.

Dėl išvardytų priežasčių susidaręs perteklinis likvidumas bankų sistemoje yra laikinas, nes įvedus eurą dėl nusistovėjusių grynųjų pinigų naudojimo įpročių grynųjų pinigų kiekis apyvartoje pamažu grįžta į ankstesnį arba jam artimą lygį.

Iš pradžių kiekvieną savaitę antradieniais bus organizuojami septynių dienų trukmės indėlių aukcionai. Vėliau gali būti pasiūlyta ir ilgesnių trukmių indėlių. Indėlių aukciono laimėtojais bus pripažįstami mažiausias palūkanas pasiūlę bankai.

Pirmasis terminuotųjų indėlių Lietuvos banke aukcionas įvyko 1997 m. rugpjūčio 28 d. Iš viso suorganizuotas 81 indėlių aukcionas. Iki 2000 m. vasario 2 d. surengti 63 aukcionai, juose priimta 4,5 mlrd. Lt indėlių. Atnaujinus aukcionus, nuo 2011 m. gruodžio 19 d. iki 2012 m. balandžio 16 d. įvyko 18 aukcionų, priimta 7,6 mlrd. Lt indėlių.