Lietuvos bankas
2015-03-03
11

Kovo 10 d., antradienį, Lietuvos bankas į apyvartą išleidžia 5 ir 20 eurų kolekcines monetas, skirtas Lietuvos nepriklausomybės 25-mečiui (iš serijos „Lietuvos nepriklausomybės kelias“).

Tą pačią dieną 12 val. monetų pristatymas rengiamas Lietuvos banko, taip pat mininčio 25 metų sukaktį, Pinigų muziejuje Vilniuje (Totorių g. 2/8). Kviečiami apsilankyti visi, besidomintys kolekcinėmis monetomis ir norintys prasmingai paminėti Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo jubiliejų.

Renginyje dalyvaus Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas, Lietuvos Nepriklausomybės akto signataras Stasys Kropas, Lietuvos banko, Lietuvos monetų kalyklos atstovai. Į renginį pakviesti monetų dailininkai Rūta Ničajienė ir Rytas Jonas Belevičius, kartu su monetomis išleisto lankstinuko autorius dr. Algimantas Kasparavičius.

Monetas nukaldino UAB Lietuvos monetų kalykla. 20 eurų moneta nukaldinta iš 925 prabos sidabro 4 tūkst. vienetų tiražu, o 5 eurų – iš vario, aliuminio, cinko ir alavo lydinio (vadinamojo šiaurės aukso) 25 tūkst. vnt. tiražu.

 

20eur25neprav.jpg20eur25neprrev.jpg

 

5eur25nepr_av.jpg5eur25nepr_rev.jpg

Monetų nuo jų išleidimo dienos bus galima įsigyti Lietuvos banko kasose Vilniuje (Totorių g. 2/8 ir Žirmūnų g. 151) ir Kaune (Maironio g. 25).

Kiekviena valstybė narė, kurios valiuta yra euras, turi teisę kaldinti kolekcines eurų monetas, savo nuožiūra pasirinkdama nominalą, metalą ir kitas ypatybes. Šios monetos turi reikšmingai skirtis nuo apyvartinių monetų bent dviem iš šių trijų požymių: spalva, skersmeniu ar svoriu. Tokios monetos yra mokėjimo priemonė tik jas išleidusioje šalyje, skirtingai nei apyvartinės ir proginės eurų monetos, galiojančios visoje euro zonoje